×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Zielona Góra: szpital wznawia program badań prenatalnych

Autor: IBX/Rynek Zdrowia19 lutego 2020 10:44

Kliniczny Oddział Położniczo-Ginekologiczny Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze wznowił, dzięki nowej umowie z Lubuskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ, realizację programu badań prenatalnych.

Zielona Góra: szpital wznawia program badań prenatalnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Zapraszamy do współpracy lekarzy oraz namawiamy pacjentki, aby rozmawiały ze swoimi ginekologami na temat badań prenatalnych - mówi kierownik oddziału, dr Agata Kuszerska.

Ryzyko urodzenia dziecko z wadą wrodzoną rośnie wraz z wiekiem przyszłej mamy, a tzw. późne ciąże stanowią już 8-10% wszystkich porodów. Tymczasem większość wad genetycznych można wykryć już w pierwszym trymestrze ciąży. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka prenatalna.

Program Badań Prenatalnych skierowany jest do kobiet, które spełniają jeden lub kilka z poniższych warunków:

- wiek powyżej 35 lat (badanie przysługuje kobiecie w danym roku kalendarzowym, w którym kończy 35 lat);

- w poprzedniej ciąży wystąpiły aberracje chromosomowe u płodu lub dziecka;

- lekarz stwierdził wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;

- lekarz stwierdził znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikową;

- w czasie ciąży wynik badania USG lub badań biochemicznych był nieprawidłowy – wskazuje na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Dr Agata Kuszerska podkreśla, że Program Badań Prenatalnych może objąć każdą pacjentkę skierowaną do poradni w odpowiednich ramach czasowych: pomiędzy 11-14 tygodniem ciąży oraz 18-23 tygodniem. Nikt nie odejdzie bez konsultacji lekarza specjalisty.

Dodatkowo w Poradni Patologii Ciąży skonsultowana będzie także każda pacjentka, u której płodu podejrzewane są nieprawidłowości bez względu na ramy czasowe wyznaczone dla badań prenatalnych.

Program Badań Prenatalnych obejmuje dwie wizyty. Pierwsza pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, podczas której oceniane są w ultrasonografii u płodu markery wskazujące na możliwość wystąpienia wady genetycznej oraz pobierana jest krew od pacjentki. Następnie na podstawie wyniku badania usg i wyniku oceny poziomów białka PAPP-A i beta HCG z krwi pacjentki kalkulowane jest ryzyko wystąpienia wady genetycznej u płodu.

Druga wizyta pomiędzy 18 a 23 tygodniem obejmuje ocenę anatomii płodu (również badanie usg).
W ramach programu w szpitalu wykonana zostanie również amniopunkcja genetyczna w przypadku nieprawidłowego wyniku testu podwójnego. Co ważne - diagnostyka inwazyjna nie jest zarezerwowana tylko dla pacjentek diagnozowanych w szpitalu, ale dla wszystkich ciężarnych, które tego wymagają i zostaną skierowane przez innych lekarzy.

Z programu można skorzystać rejestrując się pod numerem telefonu : 533 322 316 lub 537 258 926.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum