• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Zachodniopomorskie: zbyt mało porodów bez bólu

Autor: Radio Szczecin/Rynek Zdrowia • • 08 października 2015 09:58

Znieczulenie przy porodzie miało być standardem. Od lipca, od kiedy NFZ dopłaca szpitalom za uśmierzanie bólu rodzących, skorzystało z tego jedynie kilkadziesiąt kobiet. Jednym z powodów jest brak anestezjologów w szpitalach.

Zachodniopomorskie: zbyt mało porodów bez bólu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak mówiła w magazynie "Radio Szczecin na Wieczór" Małgorzata Koszur, rzecznik zachodniopomorskiego oddziału NFZ, co prawda część szpitali deklarowała ma możliwość poprowadzenia takiego porodu, bo jest anestezjolog i taka decyzja może zostać podjęta przy zgodzie pacjentki, ale po godz. 15 jest z tym kłopot, bo brakuje odpowiedniej kadry.

Zdaniem dr Wojciecha Kałużyńskiego, ordynatora oddziału położniczo-ginekologicznego Centrum Narodzin MAMMA, rozwiązaniem tego problemu mogłaby być reorganizacja pracy szpitala. Większy współudział w znieczuleniach powinny brać położne, bo anestezjolog z chwilą, kiedy założy cewnik przejmuje cały nadzór nad pacjentką i nie może od niej odejść.

Z danych resortu zdrowia wynika, że w całym kraju w ciągu ostatnich dwóch miesięcy szpitale wykonały blisko 3,5 tysiąca znieczuleń. W województwie zachodniopomorskim z takiego znieczulenia skorzystało kilkadziesiąt pań. Na Mazowszu - ponad 1000.

Więcej: www.radioszczecin.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum