×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Zachodniopomorskie: ciężarne są dezinformowane ws. bezpłatnej opieki

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia24 października 2015 16:14

Jak wynika z raportu Fundacji "Rodzić po Ludzku", ponad połowa poradni ginekologiczno-położniczych błędnie informuje kobiety, że muszą być ubezpieczone, by skorzystać z bezpłatnej opieki w czasie ciąży. Konsultant wojewódzki i NFZ mówią jak jest.

Zachodniopomorskie: ciężarne są dezinformowane ws. bezpłatnej opieki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gazeta Wyborcza podaje, że wolontariuszki fundacji w przychodniach w całym kraju sprawdzały m.in. ile trzeba czekać na wizytę potwierdzającą ciążę. Fundacja odbierała też doniesienia od kobiet, że przychodnie dezinformują w sprawie zasad opieki nad kobietą w ciąży. Sprawdzono i te informacje.

Wyniki ujęto m.in. w podziale na regiony. Województwo zachodniopomorskie wraz z Lubuskim i Wielkopolskim znalazło się w regionie północno-zachodnim. Aż w 59 proc. badanych przychodni w tym regionie wolontariuszki usłyszały, że muszą być ubezpieczone, by móc korzystać z darmowej opieki zdrowotnej w czasie ciąży. Niektóre lecznice domagały się, by kobiety przyszły z dowodem ubezpieczenia.

Prof. Zbigniew Celewicz, wojewódzki konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii podkreśla, że nie tylko w ciąży, ale także w trakcie porodu i połogu kobieta ma zapewnioną bezpłatną opiekę zdrowotną bez względu na to, czy ma ubezpieczenie. Rzecznik oddziału Funduszu w Szczecinie dodaje, że kobieta w ciąży ma prawo nie tylko do bezpłatnego ginekologa, ale do wszystkich świadczeń gwarantowanych przez NFZ.

Więcej: www.gazeta.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum