• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Zabrze: ojcowie mogą być obecni przy narodzinach przez cesarskie cięcie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2015 10:40

Ojcowie mogą być obecni przy narodzinach swoich dzieci przez cesarskie cięcie. Zezwolono na to w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka (CZKiD) Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Zdaniem lekarzy, to wsparcie dla rodzącej i ważny element budowania więzi w rodzinie.

Zabrze: ojcowie mogą być obecni przy narodzinach przez cesarskie cięcie
Ojcowie mogą być obecni przy narodzinach przez cesarskie cięcie. Fot. Fotolia

- Zdecydowaliśmy się na ten krok jako jeden z nielicznych szpitali w województwie, bo to ważny moment w życiu matki, ojca i dziecka. Udział ojca w porodzie, czy naturalnym, czy przez cięcie, jest niezwykle istotny dla jakości więzi emocjonalnej między rodzicami dziecka, i samego ojca z maleństwem - powiedział PAP kierownik CZKiD prof. Jerzy Sikora.

- Znam wielu mężczyzn niezainteresowanych wcześniej szczególnie dziećmi, którzy po tym, jak uczestniczyli w narodzinach własnych dzieci, diametralnie zmienili front - dodał.

Aby wziąć udział w operacyjnym porodzie w Zabrzu, przyszły ojciec musi przejść odpłatne szkolenie.

- Znajdzie się na bloku operacyjnym, więc musi dokładnie wiedzieć, jak się zachować. Konieczne jest też oczywiście odpowiednie przygotowanie do samego porodu, w tym jednorazowe szpitalne ubranie - zaznaczyła położna koordynująca Szkołę Rodzenia Weronika Filip.

Podkreśliła, że podczas porodów naturalnych 99 proc. kobiet rodzących w zabrzańskiej placówce towarzyszą mężowie lub partnerzy.

Jak podał prof. Sikora, odsetek cięć cesarskich w CZKiD wynosi ok. 35 proc. - Z czasem może wzrosnąć, bo dążymy do uzyskania II stopnia referencyjności, co oznacza więcej trudnych przypadków - zaznaczył.

Wybudowane kosztem 43 mln zł CZKiD Szpitala Miejskiego w Zabrzu otwarto jesienią ubiegłego roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum