×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Zabrze: liczba porodów w szpitalu wzrosła o połowę w ciągu roku

Autor: PWX/Rynek Zdrowia11 listopada 2015 16:14

O blisko połowę wzrosła w 2015 roku liczba dzieci urodzonych w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. Baby boom w Zabrzu to efekt otwarcia rok temu Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka.

Zabrze: liczba porodów w szpitalu wzrosła o połowę w ciągu roku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowoczesne Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu (należy do Szpitala Miejskiego) obchodziło pierwszą rocznicę rozpoczęcia działalności. Placówka bardzo szybko została doceniona przez pacjentki, co potwierdzają statystyki.

Od 1 listopada 2014 roku do 31 października 2015 roku w zabrzańskim szpitalu urodziło się 1367 dzieci; rok wcześniej - 934. Oznacza to wzrost liczby porodów o blisko 47 proc.

O blisko 29 proc. wzrosła liczba pacjentek przyjętych na oddział ginekologiczno-położniczy, a liczba porad w poradni położniczo-ginekologicznej i diagnostyki prenatalnej - o ok. 10 proc. (z 1424 do 1565).

Zdaniem prezesa Szpitala Miejskiego w Zabrzu dr Mariusza Wójtowicza na wybór Centrum przez coraz więcej pacjentek złożyło się kilka czynników.

- Mamy nowoczesny, dobrze zaprojektowany budynek i kompetentny personel medyczny, który ciągle wzmacniamy. Pacjentki doceniają też, że oferujemy im kompleksową opiekę. Obok pomocy lekarzy, mogą skorzystać z konsultacji psychologicznych, dietetycznych, czy diabetologicznych - mówi prezes.

Dodaje: - W planach jest uruchomienie wspólnie ze Śląskim Centrum Chorób Serca poradni kardiologicznej dla kobiet w ciąży. Ciągle wzbogacamy naszą ofertę.

Specjalnością Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu stały się porody w wodzie. Pierwsze dziecko urodzone w ten sposób w Zabrzu przyszło na świat 31 grudnia 2014 roku. Przez rok działalności placówki urodziło się w ten sposób 32 dzieci.

- Takie porody trwają krócej i są mniej bolesne. Kobiety szybciej wracają do formy, a dzieci są spokojniejsze i lepiej się rozwijają. Porody do wody obywają się bez interwencji medycznych. Coraz więcej przyszłych matek zgłaszających się do Centrum pyta właśnie o tę formę porodu - podkreśla Mariusz Wójtowicz.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka specjalizuje się także w leczeniu endometriozy - choroby dotykającej około 15 proc. wszystkich kobiet, głównie te w wieku rozrodczym. Zabrzańska placówka, dzięki dobrze wyposażonej multimedialnej sali do zabiegów laparoskopowych oraz dobremu zespołowi ginekologów i chirurgów skutecznie pomaga pacjentkom z tym schorzeniem.

W Centrum działa szkoła rodzenia "Centrum Edukacji Okołoporodowej". Zajęcia prowadzą wykwalifikowane położne, dietetyk i seksuolog. Kurs prowadzony są w taki sposób, aby jak najlepiej przygotować przyszłych rodziców do porodu i świadomego rodzicielstwa. Podczas zajęć pary zdobywają wiedzę oraz umiejętności, co pozwala na zmniejszenie lęku związanego z porodem oraz rodzicielstwem.

Budynek Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka ma powierzchnię ponad 1800 m2. Umowa na budowę Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka została podpisana w maju 2013 roku, miesiąc później ruszyły prace budowlane, które trwały 15 miesięcy. Wykonawcą była spółka Warbud. Inwestycja Szpitala Miejskiego kosztowała 43 mln zł, była możliwa dzięki wsparciu miasta, które jest organem prowadzącym placówki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum