PWX/Rynek Zdrowia | 29-11-2014 12:26

Zabrze: już ponad 100 porodów w nowym szpitalu

Już ponad 100 dzieci urodziło się w nowym Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu: 57 dziewczynek i 43 chłopców. Jeden z najnowocześniejszych w kraju szpitali ginekologiczno - położniczych przyjmuje pacjentki od 1 listopada.

Pierwsze urodzone w centrum dziecko to dziewczynka. Urodziła się w pierwszym dniu po otwarciu
centrum, 1 listopada 2014. Ważyła 3770 g i miała 54 cm.

Każde z urodzonych w centrum dzieci otrzymuje w prezencie maskotkę - misia z napisem "Urodziłem się w Zabrzu". Miś ma z tyłu zamykaną kieszonkę przygotowaną na opaskę identyfikacyjną, którą dzieci noszą na rączce od momentu porodu. Chodzi o to, by mama miała gdzie schować opaskę np. na pamiątkę po wyjściu ze szpitala.

Szpital działa w systemie „rooming-in", matki mają ma przy sobie dziecko przez cały czas, również zaraz po urodzeniu. Kobiety rodzące w Centrum korzystają z pomocy położnych, które dokładają starań by poród był możliwie łatwy i jak najmniej bolesny. Pacjentki Centrum korzystają ze wszystkich form znieczuleń, rodzą naturalnie lub w wodzie - podała placówka w informacji dla mediów.

- W pracy zawodowej kieruję się głównie dobrem pacjentek i to właśnie one utwierdzają mnie w przekonaniu, że moja praca jest pełna oddania, empatii i profesjonalizmu" - mówi jedna z położnych Karolina Raczak - Moroń, która bierze udział w konkursie "Położna na meda(http://www.poloznanamedal.pl/zwyciezcy.php).

Mamy, które urodziły w centrum korzystają także z poradni laktacyjnej. Położna Joanna Magdalińska tłumaczy, że stara się zmotywować każdą mamę do karmienia dziecka piersią, nawet jeśli początki bywają trudne.

- Karmienie piersią to najbardziej naturalny i sprzyjający prawidłowemu rozwojowi sposób żywienia niemowląt. Mleko matki to unikalna mieszanka zawierająca wszystko co niezbędne dla dziecka. Warto, by każda mama, która rodzi w naszym szpitalu poznała zalety karmienia naturalnego – mówi położna.

CZKiD oferuje także szereg innych udogodnień dla pacjentek, jak konsultacje psychologiczne czy dietetyczne. Wszystkie te usługi są bezpłatne.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka działa w ramach Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Zajmie się nie tylko prowadzeniem ciąż, ale również leczeniem chorób kobiecych. Centrum wybudowane zostało w niespełna 15 miesięcy. Wartość inwestycji wyniosła ok. 43 miliony złotych. Inwestycję sfinansowały władze Zabrza.