Zabrze: coraz więcej kobiet wybiera ten miejski szpital planując poród
W Szpitalu Miejskim - Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu od kilku lat rośnie liczba porodów. W 2015 roku urodziło się 1414 dzieci, w 2016 roku –1831, a w 2017 - 2061. Ubiegły rok Centrum zamknęło liczbą 2155 urodzonych tam dzieci.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im. prof. Wojciecha Starzewskiego (CZKiD) rozpoczęło działalność w listopadzie 2014 roku. Budowa trwała 15 miesięcy, kosztowała 43 mln zł i była możliwa dzięki wsparciu miasta, które jest organem prowadzącym placówki - podaje szpital w informacji dla mediów, przekazanej z okazji 5-lecia działalności Centrum.
- Przystępując do tej inwestycji dokładnie wiedzieliśmy, czego oczekujemy i jakie funkcje Centrum ma pełnić w przyszłości. Teraz takie podejście przynosi znakomite efekty - podkreśla dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu - Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka.
W strukturze Centrum znalazły nie tylko oddziały neonatologiczny oraz położniczo-ginekologiczny, blok porodowy, ale także niektóre przyszpitalne poradnie dedykowane chorobom kobiecym oraz Centrum Edukacji Okołoporodowej, czyli szpitalna szkoła rodzenia - informuje szpital z okazji 5-lecia działalności Centrum.
Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka postawiło na kompleksową opiekę - pacjentki mogą skorzystać z konsultacji psychologicznych czy diabetologicznych, do ich dyspozycji są specjalistki od laktacji oraz dietetyczki. W CZKiD prowadzony jest autorski program "Jedz na zdrowie, nie za dwoje", promujący prawidłowe nawyki żywieniowe w ciąży. Szpital informuje też, że dba o wartościowy jadłospis dla rodzących.
Kobiety decydujące się na poród w Centrum mogą skorzystać ze wszystkich dostępnych form znieczulenia okołoporodowego. Centrum zapewnia także możliwość porodów w wodzie.
Liczba porodów w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka stale rośnie. W 2015 roku urodziło się tam 1414 dzieci, w 2016 roku - 1831, a w 2017 roku - 2061. Ubiegły rok Centrum zamknęło liczbą 2155 urodzonych tam dzieci.
Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka specjalizuje się w leczeniu endometriozy - przewlekłej, bolesnej choroby , na którą cierpi ok. 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Jest ośrodkiem, w którym wykonywane są operacje usuwania endometriozy przy zastosowaniu noża plazmowego, finansowane w ramach umowy zawartej NFZ.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)