• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Wyrok TK ws. aborcji ograniczy badania prenatalne? Prof. Wielgoś: to niebezpieczne

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2021 14:16

Obawiam się, że powrót do sytuacji sprzed publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji będzie bardzo trudny. Niestety, została otworzona puszka Pandory - ocenił w "Faktach po Faktach" prof. Mirosław Wielgoś, kierownik Pierwszej Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii.

Wyrok TK ws. aborcji ograniczy badania prenatalne? Prof. Wielgoś: to niebezpieczne
Prof. Mirosław Wielgoś Fot. Archiwum

Pytany, czy jego zdaniem politycy przygotują zmianę przepisów, która pozwoli powrócić do sytuacji przed wyrokiem TK, stwierdził, że jego "wiara w polityków nie jest aż tak wielka, jak wiara w lekarzy", ale wyraził nadzieję, że tak się stanie.

Prof. Wielgoś zaznaczył, że ma nadzieję, iż za sprawą orzeczenia nie spadnie liczba wykonywanych badań prenatalnych. Jak mówił, nie są one wykonywane tylko po to, żeby przerywać ciążę, ale ich głównym celem jest stwierdzenie, że ciąża rozwija się prawidłowo. Jeżeli okaże się, że stwierdzona jest jakaś nieprawidłowość rozwojowa, w niektórych przypadkach można leczyć dziecko wewnątrzmacicznie, przed urodzeniem.

Profesor ostrzegł, że brak badań prenatalnych oznacza, że dzieci chore, potrzebujące pomocy zaraz po urodzeniu, będą rodziły się w przypadkowych miejscach, często nieprzystosowanych do udzielania wysoko specjalistycznej pomocy.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku w sprawie aborcji został 27 stycznia opublikowany w Dzienniku Ustaw. TK orzekł, że niezgodny z ustawą zasadniczą jest przepis ustawy z 1993 roku (określanej jako kompromis aborcyjny) zezwalający na usunięcie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Więcej: tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum