• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Wymagająca praca rzutuje na płodność u kobiet

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2017 13:45

Kobiety pracujące na nocne zmiany, bądź zmuszone do podnoszenia w pracy dużych ciężarów, mają mniejszą szansę na poczęcie dziecka - wynika z badania zamieszczonego w magazynie "Occupational and Environmental Medicine".

Wymagająca praca rzutuje na płodność u kobiet
Kobiety, które planują zajść w ciążę powinny być świadome efektów, jakie wywołuje praca zmianowa i podnoszenie ciężarów. Fot. Shutterstock

Badanie dotyczyło blisko 500 kobiet szukających pomocy w Massachusetts General Hospital w Bostonie (USA) w związku z trudnościami z zajściem w ciążę.

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health zmierzyli u pacjentek ilość pęcherzyków jajnikowych (niedojrzałych jajeczek), poziom folikulotropiny (hormonu stymulującego dojrzewanie jajeczek i produkcję estrogenów), poziom estrogenów oraz ilość dojrzałych jajeczek. Poprosili je też o wypełnienie kwestionariuszy dotyczących warunków pracy.

Okazało się, że kobiety, które w ramach pracy podnosiły lub przesuwały ciężkie obiekty, posiadały o 8,8 proc. mniej jajeczek - zarówno tych niedojrzałych, jak i gotowych do zapłodnienia - niż kobiety wykonujące mniej wymagający zawód. Liczba pęcherzyków jajnikowych (oocytów) była u nich mniejsza o 14,1 proc.

W jeszcze gorszej sytuacji znajdowały się panie w wieku powyżej 37 lat, kobiety cierpiące na nadwagę lub otyłość oraz pacjentki pracujące na nocne zmiany.

Rodzaj wykonywanej pracy nie był powiązany ze stężeniem folikulotropiny (FSH) i poziomem estrogenów w organizmie.

- Nasze badanie sugeruje, że kobiety, które planują zajść w ciążę, powinny być świadome potencjalnych negatywnych efektów zdrowotnych w zakresie reprodukcji, jakie wywołuje praca zmianowa i podnoszenie ciężarów - mówi koordynatorka projektu Lidia Mínguez-Alarcón.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum