Wspomnienia 20 lat pracy położnej, które stały się kanwą serialu

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2014 12:01

Jennifer Worth, która przez ponad 20 lat pracowała jako położna, spisała swoje wspomnienia. Na ich podstawie powstał serial BBC, który w Wielkiej Brytanii pobił rekordy oglądalności.

Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się książka Jennifer Worth ''Zawołajcie położną''. Worth to brytyjska pisarka i pianistka, która przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako położna. W młodości, w czasach powojennych trafiła na praktykę do Nonnatus House, ośrodka sióstr anglikańskich, specjalizujących się w opiece pielęgniarskiej.

Własne wspomnienia spisała w trzech tomach. ''Zawołajcie położną'' (oryg. Call the Midwife) to pierwszy z nich. Na podstawie książki powstał serial BBC (reż. Heidi Thomas), który w Wielkiej Brytanii pobił wszelkie rekordy oglądalności. Kolejny sezon planowany jest na 2014 r.

Wielka Brytania mierzy się obecnie z kryzysem w położnictwie (''Midwife Crisis'') - liczba położnych i pielęgniarek na Wyspach w ciągu ostatnich lat drastycznie spadła. Otwarcie mówi się o niebagatelnej roli, jaką w debacie publicznej na temat sytuacji w służbie zdrowia odegrały wspomnienia Jennifer Worth i serial emitowany w BBC. Efekt? Liczba kobiet wstępujących do szkół pielęgniarskich powoli wzrasta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum