• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Wrocław: powstał hospicyjny oddział porodowy dla dzieci z wadami letalnymi

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2017 13:14

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu we wrześniu zostanie otwarta sala porodowa, gdzie będą mogły rodzić kobiety, których dzieci nie mają szans na przeżycie.

Wrocław: powstał hospicyjny oddział porodowy dla dzieci z wadami letalnymi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Remont porodówki w USK rozpoczął się na początku sierpnia.  Zaplanowano, że zostanie z niej wydzielona sala, na której będą przyjmowane porody dzieci martwych i z wadami letalnymi, czyli takimi, które powodują śmierć dziecka tuż po jego narodzinach.

Hospicyjna sala porodowa zostanie odizolowana od centralnego bloku korytarzem, a kobiety mają w niej rodzić za zamkniętymi drzwiami, co ułatwi stworzenie atmosfery dostosowanej do powagi sytuacji. Rodzące będą mogły tam spędzić czas z dzieckiem i swoimi najbliższymi pod opieką specjalistów, m.in. psychologa.

Rocznie w szpitalu odbieranych jest ok. 20 porodów dzieci z wadami letalnymi. Od trzech lat pacjentki mogą liczyć na wsparcie nie tylko ginekologa i położnych, ale też genetyka, neonatologa czy psychologa. Szpital współpracuje także z Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci.

Osobna porodówka jest ostatnim elementem, którego brakowało, by jak najlepiej im pomóc. Remont sali ma się zakończyć pod koniec wakacji, a pierwsze pacjentki mogą zostać tam przyjęte we wrześniu.

Więcej: wroclaw.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum