• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Wrocław: pierwsza porodówka dla matek z nieuleczalnie chorymi dziećmi

Autor: RMF24/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2017 09:50

Pierwsza w Polsce wydzielona sala porodowa dla kobiet, które wiedzą, że ich dzieci urodzą się nieuleczalnie chore, powstanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Miejsce ma pozwolić na spokojne pożegnanie się z dzieckiem z daleka od radości tradycyjnego bloku porodowego.

Wrocław: pierwsza porodówka dla matek z nieuleczalnie chorymi dziećmi
Wrocław: pierwsza porodówka dla matek z nieuleczalnie chorymi dziećmi. Fot. Archiwum

Od trzech lat w szpitalu funkcjonuje program opieki hospicyjnej. W tym czasie specjaliści zajmowali się blisko 50 parami, które zdecydowały się na urodzenie dziecka pomimo ciężkiej wady, która została wykryta w czasie ciąży. Z tych doświadczeń wynika, że rodzice spodziewający się ciężko chorego, umierającego dziecka mają inne potrzeby niż pary, które przychodzą do szczęśliwego porodu.

Rodzice decydujący się na poród chorego dziecka poza wyodrębnionym miejscem otrzymają także wsparcie lekarzy, nie tylko ginekologów, ale także psychologów. Specjaliści przyznają, że w przypadku nieuleczalnie chorych dzieci nie wiadomo czy będą one żyły kilkanaście minut, czy kilkadziesiąt godzin. Chodzi o to, by czas od momentu rozpoznania wykorzystać jak najlepiej, przygotować rodziców do wszystkiego, co się może wydarzyć.

Pierwsze pacjentki w specjalnej sali porodowej pojawią się prawdopodobnie po wakacjach.

Więcej: www.rfm24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum