Wojewódzki konsultant skontrolował limanowski szpital - nie stwierdził zaniedbań

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2016 19:40

Wojewódzki konsultant w dziedzinie neonatologii skontrolował Szpital Powiatowy w Limanowej po tym, gdy cztery noworodki z tego szpitala trafiły do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Jeden maluch zmarł. Pozostała trójka została wyleczona.

Wojewódzki konsultant skontrolował limanowski szpital - nie stwierdził zaniedbań
Wojewódzki konsultant nie stwierdził zaniedbań. Fot. Archiwum

Limanowski oddział noworodkowy  skontrolował prof. Ryszard Lauterbach, konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii. Uznał, że ze strony szpitala nie doszło do zaniedbań. Na oddziale nie stwierdził obecności bakterii (klebsiella pneumonie), którą wykryto u trojga noworodków. W organizmie czwartego dziecka tych bakterii nie było.

Wspomniana bakteria, zdaniem prof. Lauterbacha, występuje powszechnie w ludzkim organizmie. W małej ilości nie jest groźna. Jednak u noworodków po przedostaniu się do krwioobiegu może spowodować zakażenie organizmu.

Do zakażenia wcześniaków mogło dojść podczas porodów. Zbyt duża ilość bakterii mogła przeniknąć do ich układu pokarmowego. Bakterie wykryte w organizmach dzieci nie należały do szpitalnego szczepu. Dlatego można było je zwalczyć za pomocą antybiotyków.

Wciąż nie są znane przyczyny śmierci czwartego malucha. Na wyniki sekcji zwłok trzeba poczekać. We krwi dziecka nie stwierdzono obecności bakterii, była ona jednak w jego kale i mogła przyczynić się do piorunującego rozwoju martwiczego zapalenia jelit.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum