• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Wielkopolskie: brakuje miejsc w programie in vitro

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2015 09:59

Pary z Wielkopolski, które chcą skorzystać z rządowego programu refundacji zapłodnienia metodą in vitro, muszą szukać klinik poza swoim województwem. W regionie skończyły się fundusze na jego realizację - donosi Głos Wielkopolski.

Wielkopolskie: brakuje miejsc w programie in vitro

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu, jedyna placówka w Wielkopolsce biorącą udział w rządowym programie refundacji zapłodnienia metodą in vitro, zablokowała nabór nowych pacjentek do programu. Na leczenie raczej nie załapią się nawet te pary, które zostały już zarejestrowane. Powodem jest zbyt niskie finansowanie z Ministerstwa Zdrowia. 

Na drugi, dwuletni etap programu, który trwa od lipca 2014 r. do końca czerwca 2016 r. placówka dostała - po dodatkowych aneksach - 5,1 mln zł, czyli tylko o milion zł więcej niż na pierwszy, roczny etap. Pieniędzy jest za mało w porównaniu do chętnych.

Od początku programu, czyli od lipca 2013 r., w poznańskiej klinice do refundowanego leczenia niepłodności metodą in vitro zgłosiło się łącznie około 1300 par z całej Wielkopolski. Od lipca 2013 roku przeprowadzono 756 cykli zapłodnienia, z czego w 284 przypadkach stwierdzono ciąże kliniczne (potwierdzone przez USG, a nie jedynie test ciążowy - przyp. red.), co stanowi 37,5 proc.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum