• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Wiceprezydent Warszawy: ostatnia terminacja ciąży w szpitalu miejskim jeszcze przed publikacją wyroku TK

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2021 11:58

Ostatni zabieg terminacji ciąży w warszawskim szpitalu miał miejsce w niedzielę przed publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała w poniedziałek wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Wiceprezydent Warszawy: ostatnia terminacja ciąży w szpitalu miejskim jeszcze przed publikacją wyroku TK
Wyrok TK został ogłoszony w październiku ub.r. Fot. Archiwum

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października ub.r., zgodnie z którym przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Z chwilą publikacji wyroku przepis przestał obowiązywać. Wywołało to protesty na ulicach polskich miast.

Kaznowska była pytana w TOK FM, czy po publikacji wyroku TK w stołecznych szpitalach na terminację ciąży oczekiwały jakieś pacjentki. Okazało się, że nie.

Dodała, że w warszawskich szpitalach jeszcze żadnej kobiecie nie odmówiono wykonania aborcji w związku z decyzją Trybunału. - Ostatni zabieg odbył się w jednym ze szpitali w niedzielę przed publikacją wyroku - przekazała Kaznowska.

Zdaniem wiceprezydent Warszawy, od ogłoszenia wyroku TK w październiku ub.r. nie zrobiono "kompletnie nic, aby zadbać o pozostałe podstawy prawne do terminacji". - Nie zrobiono nic od października do dzisiaj. Po prostu opublikowano wyrok. Nie przygotowano w Polsce szpitali, nie przygotowano lekarzy. Nie zmieniono przepisów i rozporządzeń. Obecnie jest wielki chaos, olbrzymia niepewność i brak przygotowanego systemu - oceniła Kaznowska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum