Wewnątrzmaciczna operacja na sercu płodu otworzyła nowy rozdział w pracy tej kliniki WUM

Autor: oprac. KG • Źródło: WUM, Rynek Zdrowia26 sierpnia 2021 17:00

W Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM miała miejsce wewnątrzmaciczna operacja na sercu płodu, który był obarczony wadą w postaci krytycznej stenozy zastawki aortalnej.

Wewnątrzmaciczna operacja na sercu płodu, który był obarczony wadą w postaci krytycznej stenozy zastawki aortalnej. Fot. WUM

Operacja, którą wykonał zespół w składzie: prof. Marzena Dębska, prof. Janusz Kochman, dr Beata Rebizant zapoczątkowała nowy rozdział wysokospecjalistycznej terapii płodu w UCZKiN WUM, gdzie obecnie będą wykonywane takie zabiegi.

Jak informuje Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka jest jedynym w Polsce ośrodkiem wykonującym wewnątrzmaciczne operacje u płodu z rozszczepem kręgosłupa przy użyciu metody fetoskopowej i oferującym kompleksową opiekę dla pacjentek z wrodzoną przepukliną przeponową u ich dziecka. Zabiegi te wykonywane są zaledwie w kilku ośrodkach w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.

Operowana pacjentka jest obecnie w 24 tygodniu ciąży.

- Zabieg przebiegł pomyślnie. Uzyskano efektywne poszerzenie drogi odpływu krwi z lewej komory serca płodu, poprawiając w ten sposób warunki hemodynamiczne w zakresie krążenia płodowego i czynności serca. Mama i dziecko czują się dobrze - informują lekarze z UCZKiN WUM.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum