Węgry: od stycznia leczenie bezpłodności dostępne za darmo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2019 18:25

Od 1 stycznia 2020 roku leki i zabiegi służące leczeniu bezpłodności będą na Węgrzech darmowe - poinformowała w czwartek (19 grudnia) na konferencji prasowej wiceszefowa ministerstwa ds. zasobów ludzkich, odpowiedzialna za politykę rodzinną Katalin Novak.

Fot. Shutterstock

Novak zapowiedziała, że od stycznia darmowe będą także badania płodności dla kobiet i mężczyzn.

- W przyszłości nie będzie listy oczekujących na leczenie bezpłodności - zapewniła.

Minister powiedziała, że obecnie około 150 par walczy na Węgrzech z problemami bezpłodności. Jak podkreśliła, są to osoby, które chciałyby mieć dziecko lub dzieci, ale z różnych powodów nie są w stanie począć w sposób naturalny.

- Chcielibyśmy, żeby na Węgrzech rodziły się wszystkie dzieci, których pragną rodzice. Gdyby tak było, nie mielibyśmy problemów demograficznych - oznajmiła.

Rząd Węgier poszerzył w bieżącym roku program wsparcia rodzin. 1 lipca weszły w życie nowe świadczenia prorodzinne, m.in. preferencyjne kredyty dla młodych mężatek zobowiązujących się do posiadania dzieci, preferencyjne kredyty na zakup używanego mieszkania lub domu w ramach rodzinnej ulgi mieszkaniowej (CSOK) oraz zwiększona pomoc w spłacaniu kredytów hipotecznych. W styczniu 2020 roku ma zaś wejść w życie zwolnienie z podatku kobiet, które już wychowały lub wychowują czworo lub więcej dzieci, jak również kobiet, które staną się matkami czworga dzieci po tym terminie.

Choć od 2010 r., czyli od czasu objęcia władzy przez rząd Viktora Orbana, współczynnik dzietności na Węgrzech wzrósł z 1,25 do 1,5, to liczba ludności nadal spada. W ubiegłym roku obniżyła się o ponad 41 tys. i według szacunków Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH) wynosiła 9,76 mln osób.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum