Warszawa: w klinice WUM urodziły się bliźnięta syjamskie

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2014 14:37

W I Klinice Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w czwartek (30 stycznia) rano przyszły na świat bliźnięta syjamskie. Chłopcy są zrośnięci przepukliną pępkową.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Filip Dąbrowski, lekarz z kliniki położnictwa i ginekologii, informuje, że chłopcy urodzili się w 34. tygodniu ciąży.

- Są zrośnięci przepukliną pępkową, mają wspólny fragment jelita. Po okresie adaptacyjnym na Oddziale Neonatologii zostali przetransportowani do Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej i Pediatrii - podaje Filip Dąbrowski.

Lekarze z kliniki WUM wiedzieli, że chłopcy są zrośnięci. Matka dzieci miała przeprowadzoną pełną, wielokrotną diagnostykę, a poród poprzedziło konsulium podczas którego ustalono, kiedy ma się odbyć i jak przebiegać będzie poród.

- Czuwał nad tym zespół specjalistów, nie tylko położnicy, ale i chirurdzy dziecięcy, gdyby konieczna była natychmiastowa interwencja. Poród odbył się przez cesarskie cięcie, które wykonał prof. Mirosław Wielgoś. Dzieci urodziły się w stanie dobrym - podaje lekarz.

Do tej pory w historii medycyny odnotowano 12-13 przypadków tego typu zrośnięcia.

Jak podaje PAP, prawdopodobnie jeszcze w czwartek bliźnieta zostana poddane operacji.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum