Warszawa: połowa szpitali unika wykonywania legalnej aborcji

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2019 10:40

7 z 14 warszawskich szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi nie wykonało od początku 2019 r. żadnego zgodnego z prawem przerwania ciąży. Jedynie 6 faktycznie przeprowadza zabiegi legalnej aborcji, a jeden powołuje się na klauzulę sumienia - wynika z raportu Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny pn. „Prześwietlamy szpitale”.

Warszawa: połowa szpitali unika wykonywania legalnej aborcji
Fot. PTWP

Pod koniec marca br. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wysłała do dyrekcji 14 placówek w Warszawie zapytanie, ile zabiegów zostało przeprowadzonych od stycznia i czy wciąż są wykonywane.

Jak tłumaczy Liliana Religa z Federacji, w większości polskich miast i miasteczek dostęp do legalnej aborcji "graniczy z cudem", więc dla kobiet często jedynym ratunkiem jest Warszawa. Dlatego monitoring polskich szpitali Federacja zaczęła w stolicy.

Religa ocenia, że wynik jest złym prognostykiem, skoro połowa warszawskich szpitali nie przestrzega prawa. - Jeśli w stolicy, którą uważamy za progresywną, liberalną, mamy taki wynik, w innych miastach będzie znacznie gorzej - podsumowuje w Gazecie Wyborczej.

Szpitale, które nie wykonują zabiegów, w większości deklarują „brak pacjentek, które zgłosiły się do szpitala ze wskazaniem do terminacji ciąży”. Religa twierdzi, że to fikcja, a lecznice odsyłają pacjentki gdzie indziej, powołując się np. na rejonizację albo brak miejsc.

Kolejny monitoring Federacji obejmie miasta wojewódzkie i mniejsze miejscowości.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum