• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

WHO: niepłodność jest chorobą społeczną

Autor: zdrowie.dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 23 września 2015 09:41

Na świecie co szósta para w wieku reprodukcyjnym jest niepłodna. Co trzecia para potrzebuje specjalistycznej pomocy medycznej w kwestii poczęcia. Światowa Organizacja Zdrowia uznała niepłodność za jedną z najbardziej niepokojących chorób społecznych.

WHO: niepłodność jest chorobą społeczną
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ryzyko niepłodności wzrasta po 30. roku życia. Szczyt płodności przypada na 18-25 lat. Między 40. i 50. rokiem życia wzrasta ryzyko wad wrodzonych.

Niepłodność dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej wyróżniamy pięć podstawowych przyczyn niepłodności kobiet: jajnikowe, jajowodowe, maciczne, szyjkowe oraz pochwowe. Wśród przyczyn niepłodności kobiecej wyróżnia się również zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia psychiczne i czynnościowe.

Niepłodności u mężczyzn polega na badaniu nasienia: liczby plemników, ich ruchliwości oraz budowy. Na niepłodność mogą również wpływać m.in.: zaburzenia budowy jąder, niewydolność układu kanalikowego, wady rozwojowe męskich narządów rozrodczych, zaburzenia hormonalne, zaburzenia układu nerwowego, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, czy zaburzenia psychiczne.

Podstawą w walce z niepłodnością u mężczyzn jest zmiana trybu życia. Czasami skuteczna jest dieta, rezygnacja z alkoholu czy wprowadzenie intensywniejszej aktywności sportowej.

Więcej: www.zdrowie.dziennik.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum