W szpitalu Ujastek naturalny pokarm z banku mleka kobiecego także dla noworodków z cesarskiego cięcia

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2020 07:52

W Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym UJASTEK - przy współpracy z bankiem mleka kobiecego działającym przy placówce - mlekiem naturalnym będą karmione nie tylko wcześniaki, ale także noworodki po cięciu cesarskim w newralgicznej, pierwszej dobie życia.

Pojedyncza porcja bankowanego mleka podawanego noworodkowi pochodzi od jednej przebadanej honorowej dawczyni. Fot. archiwum

Do tej pory działalność banku mleka kobiecego działającego przy Szpitalu UJASTEK dotyczyła pomocy w zakresie karmienia mlekiem naturalnym przede wszystkim wcześniaków. Od powstania banku w maju 2016 roku z jego wsparcia skorzystało ponad 1000 noworodków, głównie wcześniaki, które z różnych przyczyn nie mogły być karmione mlekiem własnej mamy.

- Ta niezwykle ważna działalność banku będzie oczywiście nadal kontynuowana, ale chcemy również pomagać innym dzieciom w newralgicznej, piewszej dobie życia po cięciu cesarskim - mówi Renata Pietruszka, dyrektor Szpitala UJASTEK, cytowana w informacji przekazanej przez szpital mediom.

Nowa rozwiązanie zostaje wprowadzone po sygnałach ze strony kobiet, że obawiają się, iż nie będą mieć pokarmu tuż po porodzie przez cięcie cesarskim.

- Oczywiście zależy nam, by dziecko było karmione naturalnie. Poprzez zwiększenie dostępności mleka z banku dla noworodków po cięciu cesarskim w pierwszej dobie życia dajemy czas mamom po zabiegu CC, by mogły dojść do siebie po znieczuleniu i spokojnie rozbudzać laktację. Stajemy się w ten sposób "pomostem" pomiędzy potrzebami maleństwa, które przyszło na świat, a możliwościami mamy w zakresie karmienia piersią - tłumaczy dr Beata Rzepecka Węglarz, kierownik Oddziału Neonatologicznego z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka Szpitala UJASTEK.

Pokarm naturalny jest złotym standardem żywienia noworodka. Podany w pierwszych godzinach po porodzie pełni funkcję ochroną i ma znamienny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. W Szpitalu UJASTEK w sytuacji niedoboru pokarmu u matki po cięciu cesarskim możliwe jest podanie mleka z banku mleka kobiecego. Dziecko, po wyrażeniu uprzedniej zgody przez matkę otrzyma 4 pierwsze dokarmiania, po 10 ml każde, z banku mleka - wyjaśnia Anna Gaik, manager ds. marketingu i komunikacji marketingowej szpitala.

Noworodki karmione mlekiem kobiecym są zdrowsze dzięki właściwym proporcjom składu mleka, które zapewnia optymalne składniki odżywcze, ale również przeciwzapalne czynniki ochronne jak przeciwciała IgA, laktoferyna, interferon, lizozym, makrofagi. Nadto mleko kobiece zmniejsza ryzyko alergii, pozwala lepiej tolerować i przyswajać pokarm, ułatwia również wydalenie smółki.

- Potrzebujemy jeszcze więcej mleka kobiecego, by móc pomagać większej ilości noworodkom. Dlatego serdecznie zachęcam mamy z Krakowa i okolic, które mają nadwyżki mleka i ich dziecko nie ukończyło jeszcze 12-miesiąca życia, by skontaktowały się z bankiem mleka kobiecego i dołączyły po procesie rekrutacji do honorowych dawczyń mleka - mówi Magdalena Jarosz, koordynator Banku Mleka Kobiecego.
 
Pojedyncza porcja bankowanego mleka podawanego noworodkowi pochodzi od jednej przebadanej honorowej dawczyni. Mleko honorowej dawczyni jest badane i aby zostało zakwalifikowane musi mieć odpowiednią mikroflorę w mleku. Mleko przekazywane dla noworodków jest jałowe, poddane uprzednio odpowiedniemu procesowi pasteryzacji w takiej temperaturze, aby stracić jak najmniej czynników bioaktywnych, m.in. laktoferyny, przeciwciał IgA, ale żeby zniszczyć ew. bakterie.

Honorowa dawczyni mleka powinna prowadzić zdrową, zbilansowaną dietę. Co ważne, nawet jeśli, ktokolwiek w jej otoczeniu pali papierosy, kobieta w laktacji z nadwyżkami mleka nie może oddawać mleka do banku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum