W staraniach o dziecko ważna dieta bogata w witaminy i minerały

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2014 14:15

Niedobór witamin i minerałów może mieć wpływ zarówno na próby poczęcia dziecka, jak i na bezpieczny dla mamy i dziecka przebieg ciąży. Dlatego planowanie malucha powinno zaczynać się od uporządkowania lub zmiany diety.

Jak przekonuje dietetyk kliniczny Małgorzata Pelikan z 4Health organizm kobiety musi być przygotowany na ciążę, chronić go powinny witaminy i minerały. Wpływają one zarówno na poziom hormonów, rozwój dziecka, ale także na samo zapłodnienie.

Na długiej liście składników, które należy wprowadzić do diety są m.in. bioflawonidy, minerały - zwłaszcza żelazo, selen, magnez i cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także witaminy - przede wszystkim wit. E oraz witaminy z grupy B.

Te ostatnie niezbędne są m.in. do prawidłowej pracy hormonów. Są także pomocne w utrzymaniu ciąży. Wzmacniają organizm kobiety, poprawiając ogólną odporność. To wszystko wpływa nie tylko na poczęcia dziecka, ale także na bezpieczny i zdrowy przebiegu ciąży.

Z tej grupy kluczowa dla ciąży jest witamina B6 - jej niedobór może prowadzić do wzrostu poziomu estrogenów i spadku progesteronu, a tym samym do poronienia. Z kolei kwas foliowy (wit. B9) jest kluczowy m.in. w prawidłowym rozwoju układu nerwowego dziecka. Jest to także mikroelement konieczny na etapie starania się o dziecko - od niego zależy m.in. podział wszystkich komórek w organizmie, także zapłodnionej komórki jajowej.

Więcej: zdrowie.dziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum