W czasie ciąży warto wykonać test na HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2013 11:43

Podczas ciąży warto wykonać test na HIV; dodatni wynik decyduje o odpowiednim prowadzeniu ciąży, dając prawie 100 proc. szans na urodzenie zdrowego dziecka - przekonuje Społeczny Komitet ds. AIDS, który w nowej kampanii zachęca Polki do badania w kierunku HIV.

W czasie ciąży warto wykonać test na HIV

W niedzielę (1 grudnia) obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji Społeczny Komitet ds. AIDS (SKA) organizuje kampanię "Pokolenie MINUS" zachęcającą kobiety w ciąży do wykonywania testów na obecność HIV.

"HIV dotyczy nas wszystkich, a dzisiejszy rozwój medycyny pozwala na praktycznie całkowite wyeliminowanie zakażeń przenoszonych z matki na dziecko. Pokolenie MINUS jest w zasięgu ręki, wystarczy zrobić w ciąży test na HIV" - przekonują organizatorzy.

Akcja realizuje założenia międzynarodowej kampanii UNAIDS (Agendy Narodów Zjednoczonych zajmującej się kwestiami HIV/AIDS) "Getting to zero", która za jeden z celów stawia sobie całkowicie wyeliminować dodatnie wyniki HIV u nowo narodzonych dzieci.

Inicjatywę wsparła małżonka prezydenta Anna Komorowska. "Cieszę się bardzo, że Społeczny Komitet ds. AIDS, włączając się do międzynarodowej strategii walki z tą chorobą, skupił się na kampanii podnoszącej problem zakażeń wirusem dziecka przez matkę. Przyłączam się do tej akcji i pragnę gorąco zachęcić kobiety - przyszłe matki - do badania diagnostycznego, nadal niestety rzadko zalecanego przez lekarzy" - podkreśliła Komorowska w wystąpieniu skierowanym do organizatorów kampanii.

W akcję zaangażowały się aktorki, dziennikarki, piosenkarki, sportsmenki, które zdecydowały się na założenie rodziny lub planują taki krok w najbliższym czasie. Znane Polki wzięły udział w sesji zdjęciowej, która ma przekonać o konieczności wykonania testu na HIV i tym samym zadbania o zdrowie dziecka, partnera i swoje. Wystawa "Projekt Test: Pokolenie Minus" będzie dostępna dla zwiedzających w Teatrze Wielkim do końca grudnia.

- Od 1985 r. w Polsce zarejestrowano ok. 150 zakażeń HIV u dzieci, prawie wszystkie są wynikiem braku rozpoznania zakażenia u matki. Dlatego kluczową procedurą dla prewencji transmisji wertykalnej jest wykonanie w ciąży testu na HIV - tłumaczy dr Magdalena Leszczyszyn-Pynka z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Polsce zgodnie z Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2010 r. diagnostyka HIV ciężarnych jest zalecana w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży. - Tak więc, lekarz ma obowiązek zaproponować pacjentce badanie w kierunku zakażenia HIV, które finansowane jest przez NFZ - dodaje Leszczyszyn-Pynka.

- Kobiety są zdezorientowane, nie znają swoich praw i niestety w większości przypadków nie mogą liczyć na wsparcie swego ginekologa. Pierwszy problem pojawia się na etapie zaproponowania testu - część lekarzy w ogóle tego nie robi. Drugi, kiedy wynik badania jest dodatni - tłumaczy specjalistka zdrowia publicznego Agata Kwiatkowska ze SKA.

Dodaje, że w przypadku testów na HIV, które są bardzo czułe, zdarzają się wyniki "fałszywie dodatnie". Dochodzi do tego w pewnych rodzajach stymulacji immunologicznej m.in. ciąży. "

- Statystycznie wśród 1 tys. badanych ujemnych próbek krwi do 5 może być „fałszywie dodatnia”. W celu wykluczenia błędu należy wykonać test potwierdzający. Dlatego niezwykle istotne jest, by lekarz prowadzący ciążę poinformował i uspokoił pacjentkę, tak jak robią to doradcy w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych - podkreśla Kwiatkowska.

Szacuje się, że w ponad 90 proc. przypadków do zakażenia HIV dzieci dochodzi w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią. Prawie wszystkie dzieci żyjące z HIV w Polsce to zakażenia wertykalne, czyli transmisja HIV z matki na dziecko. Kobieta, niewiedząca o swojej chorobie nie może zabezpieczyć dziecka przed zakażeniem. Często HIV u dzieci wykrywane jest dopiero wtedy, gdy dziecko zachoruje i lekarze szukając przyczyny, robią różne badania.

Więcej informacji o kampanii "Pokolenie MINUS" można znaleźć na stronie www.skaids.org.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum