• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

W Świętokrzyskiem najmniejsza umieralność noworodków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2017 18:42

3,14 promila wyniósł w 2016 r. wskaźnik umieralności okołoporodowej noworodków w województwie świętokrzyskim. To najlepszy wynik w kraju. W opinii krajowego konsultanta w dziedzinie ginekologii, to efekt m. in. dobrej realizacji w regionie trójstopniowego systemu opieki nad ciężarną i noworodkiem.

W Świętokrzyskiem najmniejsza umieralność noworodków
3,14 promila, taki wskaźnik umieralności okołoporodowej to najlepszy wynik w kraju. Fot. PTWP

Z danych przedstawionych w poniedziałek (12 czerwca) podczas konferencji prasowej w Kielcach wynika, że w latach 1999-2012 (z wyjątkiem 2007 r.) woj. świętokrzyskie odnotowywało najwyższe - w stosunku do innych regionów - wskaźniki umieralności okołoporodowej noworodków, zajmując ostatnie miejsce w kraju. W 2012 r. wskaźnik ten wyniósł 8,6 promila. W ubiegłym roku było to 4 promile (trzecie miejsce).

Jak poinformował konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Stanisław Radowicki, w 2016 r. wskaźnik dla regionu świętokrzyskiego był w tej dziedzinie najlepszy w Polsce i wyniósł 3,14 promila. Wg profesora, to lepszy wynik niż na Słowacji, porównywalny z poziomem odnotowywanym w Szwecji, Norwegii i Finlandii.

W opinii prof. Radowickiego na zmniejszenie umieralności okołoporodowej noworodków w regionie wpływ miała "twarda" realizacja systemu trójstopniowej opieki okołoporodowej (I, II i III poziom referencyjny oddziałów szpitali).

- Zaczęto przesyłać pacjentki z ciążą powikłaną do miejsc, gdzie powinny one trafiać. To było uczenie się całego systemu - zaznaczył konsultant krajowy.

- Wpływ miała także edukacja personelu - lekarzy i położnych z regionu - którzy znacznie częściej biorą udział w różnego rodzaju szkoleniach. Staramy się wówczas przekazywać najnowsze rozwiązania i techniki stosowane w położnictwie i ginekologii. Efekt tych wysiłków mamy we wskaźnikach - ocenił prof. Radowicki.

Dodał, że w funkcjonowaniu trójstopniowego systemu opieki nad ciężarną i noworodkiem istotne jest sprzężenie pracy oddziałów położniczo-ginekologicznych z neonatologicznymi.

- To spowodowało, że droga między tymi dwoma oddziałami zredukowała się praktycznie do zera. W momencie narodzin noworodek zostaje bezpośrednio przekazany neonatologowi. I o to nam chodziło żeby lekarz mógł jak najwcześniej spełnić swoje zadanie w stosunku do dziecka - mówił konsultant krajowy.

Według profesora ważne było też wsparcie finansowe samorządu wojewódzkiego na zakup niezbędnego sprzętu medycznego. Dzięki tym funduszom w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSZ) w Kielcach utworzono ośrodek na III poziomie referencyjnym w opiece nad ciężarną i noworodkiem (drugi w regionie).

- Muszę potwierdzić, że wskaźniki jeszcze kilka lat temu bardzo mocno nas trwożyły. Pamiętam konsultacje, co można zrobić aby je poprawić. Dzisiaj z dumą i ukłonem wobec całego środowiska  dziękuję za tę pracę. Mogę zadeklarować, że nie są to ostatnie inwestycje w ochronie zdrowia - powiedział w trakcie konferencji marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Prof. Stanisław Radowicki zaznaczył, że dzięki wprowadzonemu pięć lat temu w woj. świętokrzyskim programowi poprawy opieki perinatalnej, pojawił się dostęp do badań prenatalnych dla pacjentek. Profesor wskazał, że wciąż nie są one w wystarczającej skali finansowane.

Innym problemem w opinii profesora  jest, podobnie jak całym kraju, wysoki odsetek cięć cesarskich przy porodach - w ubiegłym roku prawie połowa porodów w woj. świętokrzyskim odbyła się przez cesarskie cięcie.

Wojewódzki konsultant ds. położnictwa i ginekologii, kierownik Klinik Położnictwa i Ginekologii WSZ prof. Wojciech Rokita zauważył, iż do regionu przyjeżdżają ciężarne pacjentki z innych województw, żeby uzyskać najbardziej wykwalifikowaną pomoc.

- Pracuję w zawodzie blisko 30 lat i nie pamiętam, żeby do Kielc, z instytutów, klinik przejeżdżały pacjentki, a tak się dzieje - podkreślił.

Wśród warunków dalszej poprawy jakości opieki okołoporodowej wymieniono m.in.: wbudowanie systemu trójstopniowej opieki okołoporodowej do sieci szpitali, poprawę współpracy pomiędzy poszczególnymi poziomami referencyjnymi, upowszechnienie metod zwalczania bólu okołoporodowego, zapewnienie optymalnej obsady lekarskiej i średniej kadry w oddziałach, edukację pacjentek.

Wskaźnik umieralności okołoporodowej dla całego kraju wyniósł w 2016 r. 4,76 promila. Najwyższy zanotowano w województwie łódzkim - 6,27 promila. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum