W Poznaniu rusza całodobowy gabinet ginekologiczny. Dyżurować w nim będzie 7 lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2018 15:40

Od poniedziałku (1 października) w Poznaniu rozpoczyna działalność całodobowy, dostępny dla wszystkich poznanianek gabinet ginekologiczny. Uruchomienie takiego punktu prezydent miasta Jacek Jaśkowiak zapowiedział wiosną.

Z usług dostępnych bezpłatnie w gabinecie będą mogły korzystać osoby, które ukończyły 18. rok życia oraz osoby niepełnoletnie, pozostające pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego i mieszkające na terenie Poznania. Fot. Archiwum

Pierwszy w mieście Punkt Profilaktyki Intymnej działać będzie w ścisłym centrum, przy ul. Święty Marcin. Na miejscu dyżurować będzie siedmiu lekarzy, pierwsze przyjęcia pacjentów przewidywane są we wtorek, 2 października. Przedsięwzięcie realizuje Fundacja Fanari.

- Punkt powstał, by zapewnić mieszkańcom Poznania łatwy i szybki dostęp do usług medycznych z zakresu ochrony i profilaktyki zdrowia dotyczącego intymnych stref życia. Bezpłatne konsultacje i poradnictwo pomogą rodzicom i opiekunom w zakresie edukacji dzieci - zwłaszcza tej dotyczącej higieny i kontaktów seksualnych. Konsultacje pomogą również zwiększyć bezpieczeństwo stosowania środków farmakologicznych dostępnych na receptę" - poinformowała w sobotę rzeczniczka prezydenta miasta Hanna Surma.

Jak dodała, utworzenie placówki "poprzedzone było analizą dostępności do usług ginekologicznych oraz zdrowotnych z zakresu profilaktyki intymnej".

- W trakcie spotkań konsultacyjnych opracowano zakres funkcjonowania gabinetu czynnego 24 godziny na dobę, który będzie równocześnie pierwszym w Poznaniu Punktem Profilaktyki Intymnej w pełni dostępnym dla wszystkich mieszkańców Poznania - w tym również osób niezamożnych i nieubezpieczonych - poinformowała Surma.

Z usług dostępnych bezpłatnie w gabinecie będą mogły korzystać osoby, które ukończyły 18. rok życia oraz osoby niepełnoletnie, pozostające pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego i mieszkające na terenie Poznania.

Hanna Surma powiedziała w sobotę (29 września), że uruchomienie placówki to "sprawa opieki medycznej, a nie ideologii", nie ma też nic wspólnego z przedwyborczą kampanią.

- Prezydent zapowiedział otwarcie tego gabinetu wiosną, rzecz rusza w zapowiadanym wówczas terminie. Opieka medyczna i zapewnienie mieszkańcom miasta dostępu do tego typu usług nie ma żadnego związku z ideologią - zapewniła.

O planach uruchomienia całodobowego dyżuru ginekologicznego Jacek Jaśkowiak poinformował w marcu m.in. za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych.

- Gdy potrzebna jest fachowa porada i pomoc, kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Przygotowujemy projekt 24-godzinnego dyżuru ginekologicznego. Poznaniankom, które z niego skorzystają, nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzieli koniecznej pomocy - napisał Jaśkowiak.

Zapowiedzi władz Poznania krytykowane były m.in. przez metropolitę poznańskiego, przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego.

- W Poznaniu słyszymy dziwne zapowiedzi: ginekolog 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i bez klauzuli sumienia. Projektodawca oświadcza, że w tym przypadku kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Problem w tym, że zabijanie dzieci w łonie matki nie jest kwestią światopoglądową, aborcja odnosi się do konkretnego człowieka - mówił w maju abp Gądecki. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum