W Pomorskiem rodzi się najwięcej dzieci w kraju

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2016 15:48

Z raportu "Dzieciolubne obszary Polski" demografa prof. Piotra Szukalskiego wynika, że najwięcej dzieci w kraju rodzi się w województwie pomorskim, zwłaszcza w powiecie kartuskim.

Według demografa Kaszuby są rejonem Polski, który wyróżnia się najwyższym poziomem dzietności w trakcie ostatnich 3-4 dekad. Fot. Fotolia

Jak informuje Gazeta Wyborcza, w 1991 r. na statystyczną Pomorzankę w wieku 15-49 lat przypadała ponad dwójka dzieci, a dokładnie 2,117 dziecka. Cztery lata później ten współczynnik zmalał do poziomu 1,668, w roku 2014 do 1,396 dziecka. Mimo to - właśnie na Pomorzu rodzi się najwięcej dzieci w Polsce - wynika z opracowania przygotowanego przez prof. Piotra Szukalskiego, demografa z Uniwersytetu Łódzkiego.

Najbardziej "dzieciolubne" są powiaty: kartuski, wejherowski i bytowski. Według prof. Szukalskiego, istnieje coś takiego jak dziedziczenie zachowań demograficznych. Gdy przychodzi się na świat w rodzinie wielodzietnej, to większa jest szansa na to, że samemu też się taką założy. Po drugie, gdy żyje się w regionie, w którym pewne zachowania występują częściej, rośnie skłonność do powielania tych zachowań.

Zauważają to też lekarze. Grzegorz Piskulak, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach mówi Gazecie: - Dzieci rodzi się u nas sporo. Szczególnie rodna jest gmina Sierakowice. Kiedy przyjmujemy pacjentkę w wieku 23-25 lat, która ma już np. trójkę dzieci, żartujemy sobie czasem, oczywiście w sensie pozytywnym, czy nie jest z Sierakowic albo okolic.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum