W Katowicach otwiera się szpitalny oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej - pierwszy taki w Polsce

Oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej w Klinice Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, która działa w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Katowicach, będzie pierwszym takim w Polsce. Jego utworzenie to odpowiedź na rosnące potrzeby w tej dziedzinie oraz fakt, że ginekolodzy wyspecjalizowani w opiece nad dorosłymi pacjentkami nie zawsze są przygotowani do leczenia również dzieci - podaje Śląski Uniwersytet Medyczny.
Dlatego w przypadku problemów ginekologicznych dziewcząt, rodzice często mają problem, by szybko uzyskać właściwą diagnozę i rozpocząć leczenie.
Jak mówi dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. Agnieszka Drosdzol-Cop, zwykle pomocy ginekologa dziecięcego potrzebują starsze dziewczęta - nastolatki, które np. z powodu nieprawidłowego odżywiania mają zaburzenia miesiączkowania, jednak problem ginekologiczny może wystąpić nawet u kilkumiesięcznych dzieci. Część pacjentów wymaga interwencji chirurgicznej, a część odpowiednio dobranych leków.
Wśród dzieci leczonych w katowickiej klinice jest m.in. 8-letnia dziewczynka z Rzeszowa, która nagle zaczęła krwawić z dróg rodnych. Początkowo lekarze sądzili, że dziewczynka miesiączkuje, okazało się jednak, że problem jest poważniejszy - badanie wykazało guza w pochwie. Dziewczynka jest już po operacji, do Katowic przyjeżdża na okresowe kontrole.
- To nasza najmłodsza operowana pacjentka, ale przyjeżdżają do nas rodzice z córkami z całej Polski m.in. z Nowego Targu, Torunia, Warszawy. M.in. z racji tego, że młodych i całkiem małych pacjentek z różnymi problemami ginekologicznymi jest coraz więcej, w ramach naszej Kliniki powstaje pierwszy w Polsce oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej, gdzie będziemy leczyć te pacjentki - wyjaśnia prof. Drosdzol-Cop, która specjalizuje się w ginekologii dziecięcej i dziewczęcej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)