×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

W Hiszpani urodził się drugi noworodek odporny na Covid-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia06 kwietnia 2021 07:35

Na Ibizie urodził się drugi w Hiszpanii noworodek z przeciwciałami przeciwko Covid-19. Przeciwciała przekazała mu jego matka w okresie prenatalnym, w rezultacie szczepień.

W Hiszpani urodził się drugi noworodek odporny na Covid-19
Pierwszy w Hiszpanii noworodek z przeciwciałami przeciwko Covid-19Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)
  • Matka noworodka odpornego na Covid-19 przyjęła dwie dawki szczepionki w okresie ostatnich trzech miesięcy przed porodem
  • Przeprowadzone po porodzie badania serologiczne dowiodły wysokiego poziomu przeciwciał zarówno w przypadku noworodka, jak i jego matki
  • W Hiszpanii na świat przyszedł już wcześniej inny noworodek z wysokim poziomem przeciwciał, co tłumaczono przechorowaniem Covid-19 przez matkę.

Według telewizji TVE dziecko o imieniu Bruno jest pierwszym w Hiszpanii, które zdobyło przeciwciała dzięki zaszczepieniu swojej matki przeciwko koronawirusowi. Kobieta poddała się szczepieniom, gdyż pracuje w balearskiej służbie zdrowia.

Jak poinformowały władze szpitala Can Misses na Ibizie, w którym urodził się chłopczyk, jego matka przyjęła dwie dawki szczepionki w okresie ostatnich trzech miesięcy przed porodem.

Według Raquel Gascon, szefowej oddziału położnictwa szpitala Can Misses, przeprowadzone po porodzie badania serologiczne dowiodły wysokiego poziomu przeciwciał zarówno w przypadku noworodka, jak i jego matki.

Pojawią się kolejne noworodki odporne na Covid-19

- W najbliższych tygodniach spodziewamy się porodu dwójki innych dzieci, których matki również były szczepione w ostatniej fazie ciąży - stwierdziła Gascon, informując że dwie oczekujące na poród ciężarne również pracują w służbie zdrowia.

Dodała: - Liczymy, że również i w tych przypadkach doszło do przekazania przeciwciał noworodkom.

Komentatorzy przypominają, że Bruno jest drugim dzieckiem, które urodziło się z przeciwciałami Covid-19 w Hiszpanii. 

W październiku w szpitalu w mieście Huesca, na północnym wschodzie, na świat przyszedł noworodek z wysokim poziomem przeciwciał. Niezwykle rzadkie zjawisko lekarze tłumaczyli wówczas faktem, że podczas ciąży jego matka przebyła Covid-19, co mogło wpłynąć na pojawienie się przeciwciał u malucha.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum