×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

W Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstanie poradnia ciąż mnogich

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP11 maja 2022 09:45

W Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstanie poradnia ciąż mnogich. - Ciąża mnoga staje się coraz większym problemem współczesnego położnictwa - mówi dyrektor ds. lecznictwa ICZMP prof. Krzysztof Szyłło.

W Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstanie poradnia ciąż mnogich
W Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstanie poradnia ciąż mnogich (fot. ilustracyjne) Fot. Shutterstock
  • W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstanie poradnia ciąż mnogich
  • Ciąże wielopłodowe to specjalne wymagania m.in. diagnostyczne. W ICZMP przychodziły już na świat trojaczki, czworaczki czy pięcioraczki
  • Uruchomienie poradni nastąpi 19 maja w Ogólnopolskim Dniu Bliźniąt

Ciąża mnoga. W Łodzi powstanie specjalistyczna poradnia

- Ciąża mnoga staje się coraz większym problemem współczesnego położnictwa. Przyczyny są wielorakie - oprócz skłonności genetycznych na częstość występowania takich ciąż wpływa leczenie niepłodności czy stosowanie niektórych form antykoncepcji - powiedział dyrektor ds. lecznictwa ICZMP prof. Krzysztof Szyłło na konferencji prasowej.

- W naszym szpitalu w ciągu 24 lat istnienia urodziło się ponad 120 tys. dzieci, z czego ponad 3,6 tys. porodów dotyczyło bliźniąt. To znacząca liczba; tygodniowo mamy 2-3 takie porody. Towarzystwa naukowe zalecają, by kobiety w ciąży mnogiej obejmować szczególną opieką, dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie dla nich specjalnej poradni - dodał. 

Do tej pory kobiety w ciąży mnogiej trafiały do poradni patologii ciąży; teraz jeden dzień w tygodniu - piątek - zarezerwowany będzie wyłącznie dla nich. Jak zauważył kierownik bloku porodowego w ICZMP prof. Przemysław Oszukowski, NFZ zapewnia ciężarnym w ciąży mnogiej dostęp do wszystkich niezbędnych badań, jednak w praktyce można napotkać na problemy w ich realizacji.

- Czasem są trudności z dotrzymaniem terminów, np. w niektórych ciążach bliźniaczych kontrole ultrasonograficzne powinny być wykonywane co dwa tygodnie, w innych - co cztery - tłumaczył dyrektor.

- Zorganizowanie takiej poradni powoduje, że każda ciężarna będzie miała możliwość dostępu do diagnostyki zgodnie z rekomendacjami. Niestety, w ciążach bliźniaczych łatwo jest coś przegapić. Jeśli nie będzie się przestrzegało rekomendacji, częściej niż w ciążach pojedynczych może dojść do różnego rodzaju nieszczęść - wyjaśnił.

"Zespół podkradania" w ciąży mnogiej 

Lekarze z ICZMP mają dużą praktykę w prowadzeniu ciąż wielopłodowych; z ich pomocą na świat niejednokrotnie przychodziły nie tylko bliźnięta, ale też trojaczki, czworaczki, a nawet pięcioraczki. Lekarze położnicy zachęcają, by zgłaszały się do nich kobiety już w pierwszym trymestrze, by można było dokładnie zaplanować prowadzenie ich ciąży.

- Ciąża wielopłodowa wiąże się z różnego rodzaju powikłaniami, np. porodem przedwczesnym, ale też z występującymi wyłącznie w ciąży mnogiej - jak np. zespół podkradania. Nasz ośrodek daje możliwość wielospecjalistycznej opieki, nie tylko położniczej, ale również neonatologicznej. Dzięki temu w naszym szpitalu mogą urodzić się dzieci na różnym etapie trwania ciąży i mają zapewnioną specjalistyczną opiekę - dodała dr Agnieszka Żalińska.

Na konieczność zapewnienia specjalistycznej opieki, zwłaszcza w przypadku ciąż jednokosmówkowych, zwróciła uwagę dr Monika Żyła.

- Dla takiej ciąży charakterystyczny jest m.in. zespół podkradania - mówimy o nim, gdy dzieci dzielą łożysko. Dochodzi wówczas do patologicznej sytuacji, że jedno dziecko rośnie zbyt szybko, bo ma większy dopływ substancji odżywczych, kosztem drugiego bliźniaka, który jest niedożywiony - podkreśliła.

- Bez wdrożenia odpowiedniego leczenia, często zabiegowego, ten zespół kończy się zgonem jednego, albo nawet obu płodów. Warto zaznaczyć, że jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce posiadamy możliwość wykonywania zabiegów wewnątrzmacicznych płodu - dodała.

Ciąża mnoga nie zawsze oznacza konieczność cesarskiego cięcia

Położnicy z ICZMP zapewniają, że ciąża mnoga nie zawsze oznacza konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia i że są w stanie dopomóc w przeprowadzeniu porodu siłami natury; oczywiście przy uwzględnieniu wszystkich czynników ryzyka.

- Muszą być spełnione określone warunki - odpowiednie nastawienie samej pacjentki, zabezpieczenie na bloku porodowym, doświadczony położnik i kadra neonatologiczna. Jeśli chodzi o ciąże bliźniacze dwukosmówkowe, czyli przypadki gdy każde z dzieci ma osobne łożysko i odpowiednie, główkowe ułożenie, to spokojnie dajemy sobie radę drogami natury - zaznaczyła dr Żyła.

Dodatkowym atutem ICZMP jest fakt funkcjonowania w nim Zakładu Kardiologii Prenatalnej, bowiem każda ciąża bliźniacza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania wad strukturalnych serca czy nieprawidłowości hemodynamicznych związanych z zespołem podkradania.

Pacjentka z trzecią ciążą, w tym drugą bliźniaczą

Pomysł otwarcia specjalnej poradni dla ciąż mnogich bardzo chwali pacjentka ICZMP Małgorzata Grzybek z Piotrkowa Trybunalskiego, która we wtorek była już w przededniu rozwiązania. Co ciekawe - jest to jej trzecia ciąża, w tym druga bliźniacza.

- Taka poradnia daje poczucie bezpieczeństwa i uspokojenie dla rodziców. Mamy pewność otoczenia fachową i najlepszą opieką w jednym miejscu. Odchodzi jeżdżenie do różnych specjalistów, a wiadomo że ciąże mnogie często się z tym wiążą - mówiła.

- Z poprzedniej mojej ciąży 9 lat temu urodziły się wcześniaki - zapewnienie im odpowiedniej specjalistycznej opieki było ogromnym wyzwaniem logistycznym. Miałam wrażenie, że badany była każdy fragment organizmu naszych dzieci. Ale dzięki temu wiedzieliśmy, że wszystko jest w porządku, a taka świadomość jest bezcenna - podkreśliła.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum