×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Urodzenie dziecka i karmienie piersią wydłuża życie

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia10 grudnia 2015 10:17

Badania prowadzone w ramach programu EPIC (European Prospective Investigation in to Cancer and Nutrition) wykazały, że u kobiet, które urodziły co najmniej jedno dziecko, ryzyko przedwczesnej śmierci jest mniejsze o 20 proc.

Urodzenie dziecka i karmienie piersią wydłuża życie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak za pismem ''BMC Medicine'' podaje Rzeczpospolita, międzynarodowy zespół badaczy analizował dane ponad 550 tys. kobiet z dziesięciu krajów europejskich. Spośród tej grupy 366 tys. kobiet miało statystycznie największe szanse bycia matkami, miały od 27 do 70 lat. Monitorowano je w latach 1992-2000.

W badanej grupie 5938 kobiet zmarło przedwcześnie na raka, 2404 z powodu chorób układu krążenia. Analiza wykazała, że u kobiet, które urodziły co najmniej jedno dziecko, ryzyko przedwczesnej śmierci jest mniejsze o 20 proc.

Okazało się także, że kobiety, u których pierwsza miesiączka wystąpiła po 15. roku życia, mają statystyczną szansę na życie dłuższe o 10 proc. w porównaniu z tymi, u których miało to miejsce w wieku poniżej 12 lat. Podobnie jest w przypadku kobiet karmiących piersią - w stosunku do matek niekarmiących.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum