• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

USA: kobieta po przeszczepie macicy od zmarłej urodziła zdrowe dziecko

Autor: Onet/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2019 13:15

W Stanach Zjednoczonych, w klinice w Cleveland w stanie Ohio na świat przyszła dziewczynka, której matce przeszczepiono macicę. Dawcą narządu była zmarła kobieta. Dziecko urodziło się w czerwcu. To drugi taki przypadek na świecie.

USA: kobieta po przeszczepie macicy od zmarłej urodziła zdrowe dziecko
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trzydziestoletnia matka dziecka urodziła się bez macicy. Transplantację tego narządu przeszła w 2017 roku w klinice w Cleveland w ramach pilotażowego program transplantacji. Bierze w nim udział 10 kobiet w wieku od 21 do 39 lat. Wszystkie cierpią na bezpłodność z powodu braku macicy lub jej usunięcia.

W 2018 roku kobieta przeszła zabieg zapłodnienia in vitro. W czerwcu jej dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie - podaje onet.

To drugi przypadek na świecie, gdy kobieta urodziła dziecko po transplantacji macicy od zmarłej osoby. Pierwszy raz zdarzyło się to w Brazylii w grudniu 2017 r.

Według danych Cleveland Clinic jedna na 5 tys. kobiet zmaga się z bezpłodnością spowodowaną brakiem macicy lub jej uszkodzeniem. Zdaniem ekspertów przeszczepiona macica daje szansę na maksymalnie dwa porody.

Więcej: kobieta.onet.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum