Onet/Rynek Zdrowia | 11-07-2019 13:15

USA: kobieta po przeszczepie macicy od zmarłej urodziła zdrowe dziecko

W Stanach Zjednoczonych, w klinice w Cleveland w stanie Ohio na świat przyszła dziewczynka, której matce przeszczepiono macicę. Dawcą narządu była zmarła kobieta. Dziecko urodziło się w czerwcu. To drugi taki przypadek na świecie.

To drugi przypadek na świecie, gdy kobieta urodziła dziecko po transplantacji macicy od zmarłej osoby. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Trzydziestoletnia matka dziecka urodziła się bez macicy. Transplantację tego narządu przeszła w 2017 roku w klinice w Cleveland w ramach pilotażowego program transplantacji. Bierze w nim udział 10 kobiet w wieku od 21 do 39 lat. Wszystkie cierpią na bezpłodność z powodu braku macicy lub jej usunięcia.

W 2018 roku kobieta przeszła zabieg zapłodnienia in vitro. W czerwcu jej dziecko przyszło na świat przez cesarskie cięcie - podaje onet.

To drugi przypadek na świecie, gdy kobieta urodziła dziecko po transplantacji macicy od zmarłej osoby. Pierwszy raz zdarzyło się to w Brazylii w grudniu 2017 r.

Według danych Cleveland Clinic jedna na 5 tys. kobiet zmaga się z bezpłodnością spowodowaną brakiem macicy lub jej uszkodzeniem. Zdaniem ekspertów przeszczepiona macica daje szansę na maksymalnie dwa porody.

Więcej: kobieta.onet.pl