×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

UNICEF: 1 stycznia w Polsce urodzi się tysiąc dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia31 grudnia 2019 13:45

1 stycznia w Polsce urodzi się tysiąc dzieci, na całym świecie w Nowy Rok urodzi się prawie 400 tys. dzieci - podał szacunkowe dane na pierwszy miesiąc 2020 roku UNICEF.

UNICEF: 1 stycznia w Polsce urodzi się tysiąc dzieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według szacunków UNICEF na całym świecie, w Nowy Rok urodzi się ponad 392 tysiące dzieci, w Polsce na świat przyjdzie tysiąc dzieci. Podobnie statystyki wyglądają np. w Kanadzie, gdzie przewidywane są 1004 urodzenia, Hiszpanii - 1035 czy na Ukrainie - 1092.

W Polsce na świat przyjdzie ponad cztery razy więcej dzieci niż np. na Węgrzech czy w Austrii. Więcej dzieci niż w Polsce w Nowy Rok urodzi się natomiast w Niemczech - 2049 i w Wielkiej Brytanii - 2020.

Globalnie, ponad połowa wszystkich dzieci urodzonych 1 stycznia przyjdzie na świat w zaledwie ośmiu krajach: Indiach, Chinach, Nigerii, Pakistanie, Indonezji, Stanach Zjednoczonych, Demokratycznej Republice Konga oraz Etiopii - podaje w komunikacie UNICEF.

Pierwsze dziecko w 2020 roku urodzi się najprawdopodobniej na Fidżi, a ostatnie tego dnia - w Stanach Zjednoczonych.

Uważa się, że dzieci urodzone w styczniu są ambitne i wytrwale dążą do celu. - Każde dziecko ma ogromny potencjał do wykorzystania, jeśli tylko damy mu taką możliwość. Niestety wiele z nich nie będzie miało szansy w pełni go wykorzystać. Na początku roku i nowej dekady pomyślmy nie tylko o naszej przyszłości, ale i przyszłości tych, którzy przyjdą po nas - powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Fore zwróciła również uwagę na problem umieralności noworodków, mimo ogromnego postępu, jaki nastąpił w ratowaniu życia dzieci.

- W ciągu ostatnich trzydziestu lat osiągnęliśmy ogromny postęp w ratowaniu życia dzieci poniżej 5. roku życia. Wskaźnik umieralności zmniejszył się o ponad połowę. Niestety nie dotyczy to noworodków. Dla milionów dzieci na świecie, ich pierwszy dzień życia jest zarazem ostatnim - powiedziała.

W 2018 r. 2,5 miliona dzieci zmarło w pierwszym miesiącu życia, z czego co trzecie w dniu narodzin. Większość z nich straciła życie na skutek chorób, którym współczesna medycyna potrafi w większości zapobiegać: jak komplikacje okołoporodowe, przedwczesne rozwiązanie, sepsa czy zapalenie płuc.

UNICEF apeluje o pomoc medyczną, wsparcie programów szkoleń dla służby zdrowia, a zwłaszcza dla pielęgniarek i położnych, żeby dzieci mogły bezpiecznie przychodzić na świat.

- Każde dziecko zasługuje na to, aby przyjść na świat w bezpiecznym i czystym otoczeniu. Niestety zbyt wiele matek i noworodków nie jest otoczona właściwą opieką. Umierają, choć ich śmierci potrafimy zapobiegać. To nasz cel i zadanie na kolejne lata"- powiedziała dyrektor UNICEF.

Monika Witkowska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum