RZX/Rynek Zdrowia | 12-10-2015 18:20

Trwa kampania dotycząca problemów mięśniaków macicy

Kampania "Między nami kobietami - walczymy o kobiecość" dotyczy problemów kobiet z mięśniakami macicy. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 5 milionów kobiet powyżej 20. roku życia, które cierpią z powodu tej dolegliwości.

Kampania dotycząca problemów mięśniaków macicy. Fot. ilustracja kampanii

Konsekwencje wystąpienia mięśniaków macicy nie dotyczą wyłącznie aspektu medycznego. Obejmują także wymiar psychologiczny.

Podejście psychologiczne jest bardzo ważne w przypadku wyboru metody leczenia mięśniaków macicy, zwłaszcza że nadal jedną z najpopularniejszych metod jest histerektomia (ok. 31%) .

Jak twierdzą organizatorzy kampanii "Między nami kobietami - walczymy o kobiecość", wśród pacjentek, którym proponuje się tę metodę, są także kobiety w bardzo młodym wieku, które dopiero planują swoje życie i zaczynają myśleć o założeniu rodziny (20-29 lat - ok. 17%, 30-39 lat - ok. 15%) . Tym samym odbierana jest im możliwość spełnienia się w przypisanej im podstawowej roli społecznej.

- Warto, by w leczeniu mięśniaków macicy uwzględniać także aspekt psychologiczny, gdyż pacjentki różnią się strategiami postępowania w trudnych sytuacjach - tłumaczy Iwona Haak, psycholog z Poradni Zdrowia Psychicznego.

Ankietowane Polki, u których przeprowadzono histerektomię, przyznały, że czują się niedowartościowane, mniej kobiece i mają niższą samoocenę.

Eksperci przypominają, że od 2012 roku zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Polsce dostępna jest nowoczesna terapia farmakologiczna . Leczenie farmakologiczne w wielu przypadkach może uchronić kobiety przed operacją, a mięśniaki pod wpływem leczenia zmniejszają się do bezpiecznego rozmiaru albo wchłaniają całkowicie.