• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Tarnowo Podgórne będzie mieć dwa programy: in vitro i naprotechnologię

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2019 10:55

Gmina Tarnowo Podgórne to bodajże jedyna gmina w Polsce, która będzie finansować dwa programy leczenia niepłodności: in vitro i naprotechnologię. Pierwszy wdrożono program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Teraz wójt zdecydował, że w gminie będzie też finansowana naprotechnologia.

Tarnowo Podgórne będzie mieć dwa programy: in vitro i naprotechnologię
Wójt Tarnowa Podgórnego zdecydował, że w gminie będzie też finansowana naprotechnologia. Fot. Shutterstock

Po tym jak w 2016 r. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wycofał się z rządowego programu in vitro, wiele dużych miast w Polsce wprowadziło własne samorządowe programy leczenia niepłodności za pomocą in vitro.

W styczniu 2019 r. do tej grupy dołączyło 25-tysięczne podpoznańskie Tarnowo Podgórne. Zanim wdrożono ten program wójt gminy sporządził ankietę, w której zapytał mieszkańców, czy popierają ten pomysł. Większość była za, dlatego też pod koniec grudnia 2018 r. rada gminy przegłosowała uchwałę w tej sprawie. W budżecie gminy na 2019 r. zapisano 50 tys. zł, na pilotażowy program zapłodnienia pozaustrojowego. Program ma ruszyć w drugiej połowie tego roku.

Wkrótce po tym, jak wójt ogłosił, że program wchodzi w życie, do gminy trafił anonimowy list, w którym wprowadzony przez gminę program leczenia niepłodności został skrytykowany.

Dla uspokojenia emocji wójt postanowił wprowadzić w gminie także drugi program - naprotechnologię. Swoją decyzję uzasadnił m.in. tym, że w gminie są pary, które ze względów światopoglądowych nie skorzystają z przygotowywanego programu leczenia niepłodności metodą in vitro.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum