• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

"Tak dla in vitro". W ten weekend 100 tys. podpisów pod projektem ustawy?

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP10 grudnia 2022 15:29

Wiceprzewodnicząca komitetu inicjatywy ustawodawczej "Tak dla in vitro" Małgorzata Rozenek-Majdan oceniła w rozmowie z PAP, że w niedzielę liczba zebranych pod projektem podpisów może sięgnąć 100 tys.

"Tak dla in vitro".  W ten weekend 100 tys. podpisów pod projektem ustawy?
W ten weekend 100 tys. podpisów pod projektem ustawy "Tak dla in vitro"? Fot. Shutterstock
  • W niedzielę liczba podpisów zebranych pod projektem ustawy "Tak dla in vitro" może sięgnąć 100 tys. - ocenia Małgorzata Rozenek-Majdan
  • 18 listopada rozpoczęła się zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa, które według autorów inicjatywy kosztowałoby co najmniej 500 mln zł rocznie
  • Organizatorzy akcji nie chcą jej wstrzymywać po uzbieraniu wymaganej liczby głosów poparcia

Zbiórka podpisów trwa od listopada

18 listopada rozpoczęła się zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o finansowaniu in vitro z budżetu państwa, które według autorów inicjatywy kosztowałoby co najmniej 500 mln zł rocznie. By projekt trafił do Sejmu musi się pod nim podpisać 100 tys. obywateli.

W sobotę członkowie komitetu inicjatywy "Tak dla in vitro" odwiedzili Poznań i zachęcali do poparcia projektu m.in. z pokładu kursującego w mieście tramwaju.

Wiceprzewodnicząca komitetu inicjatywy ustawodawczej "Tak dla in vitro" Małgorzata Rozenek-Majdan oceniła w rozmowie z PAP, że w niedzielę liczba zebranych pod projektem podpisów może sięgnąć 100 tys.

"Akcja będzie kontynuowana"

Zaznaczyła przy tym, że organizatorzy akcji nie chcą jej wstrzymywać po uzbieraniu wymaganej liczby głosów poparcia. "Bardzo nam zależy, żeby liczba podpisów pokazywała jak duże jest społeczne poparcie" - podkreśliła.

Podczas konferencji prasowej, poprzedzającej sobotnią zbiórkę podpisów w Poznaniu, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, inicjatorka akcji "Tak dla in vitro" Ewa Kopacz (PO) zaznaczyła, że pomimo wojny na Ukrainie i wysokiej inflacji należy się zajmować sprawą finansowania z budżetu metody in vitro.

"Dzisiaj każdy, kto złoży swój podpis pod tym projektem obywatelskim  opowiada się za prawem do szczęścia blisko 1,5 mln par w Polsce, których w większości nie stać na to, aby leczenie i całą procedurę finansować z własnych pieniędzy" - zaznaczyła polityk.

"Dzięki temu programowi urodziło się 22 tys. dzieci"

Kopacz przypomniała, że dzięki wprowadzonemu w czasach rządów koalicji PO-PSL programowi leczenia niepłodności metodą in vitro urodziło ponad 22 tys. dzieci.

Zaznaczyła, że pary oczekujące pomocy państwa w finansowaniu metody in vitro płacą podatki. "To są obywatele, którzy do budżetu państwa oddają pieniądze. I dzisiaj, wtedy, kiedy potrzeba pomocy ze strony państwa, państwa w tej całej sytuacji nie ma" - podkreśliła.

Oceniła, że proponowane koszty wprowadzenia rządowego finansowania metody in vitro rzędu 500 mln zł rocznie to "i dużo, i mało". "Gdybyście państwo obejrzeli wydatki, które tak lekką ręką płyną z budżetu państwa na przeróżne cele, niekoniecznie służące całej społeczności, ale pojedynczym obywatelom, nie zdziwilibyście się, że żądamy tych pieniędzy" - zaznaczyła Kopacz.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum