• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Szpitale w Szczecinie będą realizować opiekę koordynowaną nad kobietą w ciąży

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2017 10:25

Od kwietnia trzy zachodniopomorskie szpitale będą realizować opiekę koordynowaną nad kobietą w ciąży oraz dzieckiem do 3. roku życia. Oznacza to m.in., że kobiety w ciąży powikłanej będą miały zapewnioną opiekę psychologiczną, a świadczenia dla ciężarnych będą udzielane bez kolejki.

Szpitale w Szczecinie będą realizować opiekę koordynowaną nad kobietą w ciąży
Programy opieki koordynowanej są związane z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin Za życiem. Fot. archiwum

Programy opieki koordynowanej są związane z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".

Mieszkanki województwa zachodniopomorskiego i najmłodsze dzieci będą mogły korzystać z opieki koordynowanej w trzech placówkach: Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM oraz w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Szczecinie. - To są wszystkie szczecińskie szpitale, które mogłyby wejść do programu - zaznacza rzeczniczka NFZ Sylwia Wądrzyk.

Jak informuje Fundusz, głównym celem wprowadzenia koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży jest zapewnienie zarówno mamom, jak i nowo narodzonym dzieciom kompleksowej opieki na każdym etapie ciąży, porodu oraz połogu, a także pełnej dostępności do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi.

Ustawa "Za życiem" umożliwiła wprowadzenie opieki koordynowanej (KOC II/III), którą objęte są kobiety w ciąży powikłanej, zagrożonej lub spodziewające się dziecka dotkniętego nieuleczalną chorobą, a także dzieci, które zostały dotknięte chorobą w okresie okołoporodowym.

W takiej sytuacji ciężarna może liczyć opiekę koordynowaną w ośrodkach II lub III poziomu referencyjnego, opiekę psychologiczną na każdym etapie ciąży z powikłaniami (sprawowaną przez placówki III poziomu referencyjności) oraz dostęp bez kolejek do konsultacji specjalistycznych.

- Na szczególne podkreślenie zasługują także proponowane zmiany umożliwiające sfinansowanie położnym samodzielnego prowadzenia ciąży fizjologicznej, zgodnie z indywidualnym wyborem kobiety - dodaje NFZ.

Z kolei w ramach dziecięcej opieki koordynowanej realizowana jest zintegrowana opieka neonatologiczna, wielospecjalistyczna opieka pediatryczna (zgodnie z indywidualnymi wskazaniami) oraz programy rehabilitacyjne dla dzieci.

Dziecięcą opieką koordynowaną są objęte dzieci do ukończenia 3. roku życia, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w okresie prenatalnym lub w czasie porodu.

NFZ zaznacza, że wprowadzenie opieki koordynowanej KOC II/III i DOK to kolejny z etapów poprawy opieki perinatalnej w Polsce.

- Analiza danych za pierwsze miesiące sprawowania opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży i nowo narodzonym dzieckiem pokazała, że w 13 szpitalach w kraju, które realizują program zanotowano krótszy o blisko dobę czas hospitalizacji poporodowej oraz krótszy czas pobytu noworodka w szpitalu (z 4,27 dni na 3,38 dni). W ośrodkach, które realizują KOC, odnotowano również mniejszą liczbę cięć cesarskich niż wynosi średnia w całym kraju - informuje Fundusz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum