×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Szpitale w Brukseli zostały zobowiązane do zajmowania się wszystkimi wnioskami o aborcję

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP19 czerwca 2023 21:16Aktualizacja: 20 czerwca 2023 06:10

Brukselskie szpitale zostały zobowiązane przez władze stołecznego regionu Brukseli do zajęcia się wszystkimi wnioskami o aborcję, co ogłosili Elke Van Den Brandt i Alain Maron, brukselscy ministrowie odpowiedzialni za zdrowie.

Szpitale w Brukseli zostały zobowiązane do zajmowania się wszystkimi wnioskami o aborcję
Brukselskie władze zobowiązały szpitale do zajmowania się wnioskami o aborcję. Fot. AdobeStock

 

Szpitale muszą rozpatrywać wnioski o aborcję

Politycy tłumaczyli na konferencji prasowej, iż w praktyce oznacza to, że szpital będzie teraz musiał odpowiedzieć na każdą prośbę o aborcję - albo wykonując zabieg przerwania ciąży na miejscu, albo oferując pomoc w znalezieniu innej placówki, która dokona aborcji.

- Indywidualna klauzula sumienia lekarza nie będzie przeszkodą dla kobiet, które chcą dokonać aborcji w szpitalu - mówił minister Alain Maron. - Każda kobieta musi mieć swobodę dysponowania swoim ciałem. To nie do przyjęcia, żeby w 2023 roku w Brukseli kobiecie odmówiono aborcji w szpitalu - dodał Maron, który jest politykiem lewicowej partii Ecolo wchodzącej w skład koalicji rządzącej Brukselą.

Tymczasem, jak wynika z najnowszych badań, liczba aborcji w Belgii spadła w ciągu ostatnich lat o 15 proc. i obecnie wynosi ok. 17 tys. rocznie. Z raportu Komisji Oceny Ustawy o Dobrowolnym Przerywaniu Ciąży (IVG), który obejmuje lata 2020 i 2021 roku, wynika również, że proporcjonalnie największa liczba zabiegów wykonywana jest w Brukseli.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum