• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Szpital wojewódzki zwrócił 7 mln zł. Planowanego remontu nie będzie. "Zbyt duże koszty"

Autor: oprac. MP • Źródło: GW/Rynek Zdrowia08 września 2022 11:30

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku miał wyremontować porodówkę. Pieniądze planowane w 2021 roku na inwestycję dziś są już niewystarczające, aby rozpocząć modernizację. Dyrekcja zwróciła miastu ponad 7 mln zł otrzymanej wcześniej dotacji i poprosiła o wyższe dofinansowanie w przyszłym roku.

Szpital wojewódzki zwrócił 7 mln zł. Planowanego remontu nie będzie. "Zbyt duże koszty"
Szpita zwrócił 7 mln zł. PAP/Andrzej Grygiel
  • Szpital wojewódzki w Rybniku zwrócił na rachunek bankowy miasta dotację w wysokości 7 251 000 zł - informuje "Gazeta Wyborcza"
  • Pieniądze miały zostać przeznaczone na remont oddziału położniczo-ginekologicznego i bloku porodowego, które są w fatalnym stanie
  • Planowanych przez poprzednią dyrekcję szpitala pieniędzy w 2021 roku dziś nie wystarczy na rozpoczęcie inwestycji
  • Dyrekcja szpitala zwróciła się do miasta z prośbą o zwiększenie dofinansowania do poziomu ponad 10,6 mln 

Ponad 7 mln nie wystarczy na remont porodówki. Szpital w Rybniku zwraca dotację

- Szpital poinformował pisemnie prezydenta miasta o braku możliwości wykorzystania w 2022 r. otrzymanej dotacji celowej na modernizację oddziału położniczo-ginekologicznego i bloku porodowego - wyjaśnia cytowana przez "Gazetę Wyborczą" Agnieszka Skupień, rzeczniczka rybnickiego magistratu.

Jak informuje dziennik, dyrekcja szpitala zwróciła się do miasta z prośbą o zwiększenie dofinansowania na kolejny rok.

- Podjąłem decyzję o zabezpieczeniu w projekcie budżetu miasta na 2023 r. pełnej kwoty, o którą zawnioskował szpital, chodzi o 10 mln 650 tys. zł - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

- Koszty usług budowlanych w ostatnim czasie bardzo poszybowały. Oferty, które firmy złożyły do przetargu na zaplanowany remont oddziału ginekologiczno-położniczego, przewyższają szacowany koszt modernizacji - tłumaczył w sierpniowym wywiadzie dla Rynku Zdrowia Jarosław Madowicz, dyrektor szpitala, który objął stanowisko w lipcu i już wówczas otwarcie mówił, że inwestycja w tym roku jest niewykonalna.

Jednocześnie przyznał, że chciałby pozyskać pieniądze od zarządu województwa, z którym prowadzi rozmowy.

Szpital w Rybniku zawiesił oddział neonatologii

Dodajmy, że od 1 sierpnia szpital wstrzymał przyjmowanie ciężarnych pacjentek, zawieszając na trzy miesiące oddział neonatologii.

- Kochani, jest nam bardzo przykro, ale musimy poinformować, że przyjęcia do porodu są na tą chwilę wstrzymane. Wszyscy mamy nadzieję, że oddział ruszy tak szybko jak to tylko możliwe - napisano wówczas w mediach społecznościowych.

Zawieszenie było pokłosiem wcześniejszej rezygnacji z pracy szefowej oddziału. Do czasu znalezienia nowego ordynatora oddział dla najmłodszych pacjentów zostaje zamknięty.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum