• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Szpital wojewódzki wznawia porody rodzinne od 1 czerwca

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia14 maja 2022 18:02

Kolejne szpitale w Polsce przywracają tzw. porody rodzinne. Zdecydowana większość placówek wstrzymała je w pierwszym okresie pandemii. Jako jeden z pierwszych takie porody wznowił Szpital św. Zofii w Warszawie. Od 1 czerwca br. będą możliwe w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.

Szpital wojewódzki wznawia porody rodzinne od 1 czerwca
Porody rodzinne wracają do kolejnych szpitali Fot. AdobeStock
  • Szpital Wojewódzki w Koszalinie przywraca od 1 czerwca br. porody rodzinne - informuje placówka
  • Mając na uwadze stan zagrożenia epidemicznego i konieczność zachowania reżimu sanitarnego, możliwość skorzystania z porodu rodzinnego będzie dostępna po spełnieniu określonych warunków
  • Cieszy nas, że możemy pozwolić, by w tym szczególnym wydarzeniu mogli uczestniczyć bliscy naszych pacjentek - mówi dr Przemysław Kaczanowski ze Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie

Szpital Wojewódzki w Koszalinie wznowi porody rodzinne

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przyszłych mam i ich bliskich, Szpital Wojewódzki w Koszalinie przywraca od 1 czerwca 2022 porody rodzinne. Jednakże, mając na uwadze stan zagrożenia epidemicznego i konieczność zachowania reżimu sanitarnego, możliwość skorzystania z porodu rodzinnego będzie dostępna po spełnieniu określonych warunków - podaje koszalińska placówka na swojej stronie.

- Przed pandemią, która doprowadziła do wielu ograniczeń, porody rodzinne były u nas bardzo częste. Niestety, z powodu pandemii, mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne pacjentek i personelu, byliśmy zmuszeni z nich zrezygnować - przyznaje dr n. med. Przemysław Kaczanowski, koordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.

I dodaje: - Od 1 czerwca, wracamy do porodów rodzinnych. Ta wiadomość z pewnością wielu ucieszy. Nas również cieszy, że możemy pozwolić, by w tym szczególnym i tak ważnym wydarzeniu mogli uczestniczyć bliscy naszych pacjentek. Jednak z powodu warunków lokalowych, do dyspozycji pacjentek zainteresowanych porodem rodzinnym, będzie dostępny tylko jeden boks.

Poród rodzinny z zachowaniem wymogów sanitarnych

- Szczegóły dotyczące regulaminu, który został przygotowany we współpracy z Działem Epidemiologii SWK, będą dostępne od 1 czerwca na Oddziale Położniczo- Ginekologicznym. Możliwość skorzystania z porodu rodzinnego będzie ustalana przez lekarza dyżurnego z pacjentką podczas jej przyjęcia do szpitala - podaje placówka.

Od 1 czerwca w porodzie rodzinnym w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, poza personelem medycznym, będzie mogła uczestniczyć jedna osoba towarzysząca, która nie ma objawów infekcji, a ponadto przez 7 ostatnich dni przed porodem nie miała kontaktu z chorym lub podejrzanym o zakażenie SARS-CoV-2.

Na miejscu w Szpitalu osoba towarzysząca otrzyma odzież ochronną oraz ochraniacze na buty, a także maseczkę, którą należy skutecznie zasłonić usta oraz nos.

"Odkąd trwa pandemia, nie mieliśmy więcej powikłań"

Przypomnijmy, że porody rodzinne jako jeden z pierwszych przywrócił w czasie pandemii Szpital św. Zofii w Warszawie. Nie wpłynęły na zwiększenie liczby zakażeń koronawirusem w tej placówce.

- Porody w trakcie pandemii okazały się ogromnym wyzwaniem dla położnych. Pomimo strachu i niepewności nie zdarzyło się jednak, aby trzeba było wskazywać, kto ma zająć się rodzącą zakażoną koronawirusem - mówiła Rynkowi Zdrowia dr n. med. Grażyna Bączek, dyrektor ds. położnych i pielęgniarek Szpitala św. Zofii w Warszawie.

- Nadrzędną zasadą było, że poród pacjentki zakażonej przyjmuje doświadczona położna. Co jednak jest dla nas ważne, to fakt, że odkąd trwa pandemia, nie mieliśmy więcej powikłań niż zazwyczaj - podkreśliła dr Bączek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum