Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 07-11-2017 09:48

Szpital Kliniczny w Poznaniu ma nowoczesny ambulans z inkubatorem

Karetka z nowoczesnym inkubatorem i sprzętem do ratowania życia dzieci zaparkowała w poniedziałek (6 października) przed Ginekologiczno-Położniczym Szpitalem Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Poznań: Szpital Kliniczny ma nowoczesny ambulans z inkubatorem. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Biały mercedes sprinter zastąpi wysłużonego volkswagena craftera. Cena w pełni wyposażonego ambulansu wynosi 650 tysięcy złotych. Samochód ufundowała fundacja Siepomaga z Poznania. 

Na początku tego roku pracownicy poznańskiego szpitala napisali na swoim Facebooku, że potrzebują nowego ambulansu do transportu noworodków, bo ten, który mają jest już bardzo wysłużony - ma 10 lat i 400 tysięcy kilometrów przebiegu na liczniku.

Na tę wiadomość zareagowała fundacja Siepomaga.pl, która śledzi losy pacjentów i sytuację szpitali w Polsce. Fundacja działa na zasadzie crowdfundingu (czyli finansowania przedsięwzięć, akcji, zbiórek prowadzonych przez wielu darczyńców poprzez wpłacenie niewielkich kwot). Pieniądze na zakup ambulansu - ok. 650 tysięcy złotych - pochodzą z działalności statutowej serwisu.

Ambulans przeszedł wyśrubowane testy bezpieczeństwa, posiada napęd na cztery koła, ale przede wszystkim wyposażony jest w mobilny inkubator, który łatwo wyjąć z auta i przenieść do szpitala. Ma też supernowoczesny sprzęt do ratowania życia, m.in. respiratory.

Więcej: poznan.wyborcza.pl