• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Szczurek-Żelazko o opiece okołoporodowej: to lekarz decyduje o sposobie postępowania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2017 16:32

To lekarz decyduje o sposobie postępowania - podkreśliła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, komentując przygotowywane zmiany w standardach okołoporodowych. Oceniła, że z uwagi na szybki rozwój medycyny zapisywanie pewnych procedur w standardach mogłoby być niecelowe.

Szczurek-Żelazko o opiece okołoporodowej: to lekarz decyduje o sposobie postępowania
Wiceminister: zapisywanie pewnych procedur w standardach okołoporodowych mogłoby być niecelowe. Fot. Shutterstock

W czwartek (8 czerwca) w Sejmie wiceminister odpowiadała na pytania posłów PiS o działania, jakie podejmuje MZ w celu poprawy sytuacji zdrowotnej kobiet.

- W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele bardzo negatywnych opinii odnoszących się do polityki - zarówno do rządu RP, jak i ministerstwa zdrowia - w stosunku do kobiet. Były to opinie nieprawdziwe, wyssane z palca, bardzo krzywdzące, a przede wszystkim niepotrzebnie budzące niepokój wśród polskich kobiet - oceniła Szczurek-Żelazko.

Podkreśliła, że opieka nad kobietami w ciąży, dziećmi i młodzieżą jest jednym z priorytetów rządu.

Zgodnie z uchwaloną przed rokiem nowelizacją ustawy o działalności leczniczej, minister zdrowia nie będzie już określał standardów postępowania medycznego, a jedynie standardy organizacyjne opieki zdrowotnej. Dotychczasowe standardy będą obowiązywały do czasu wydania nowego rozporządzenia, ale nie dłużej niż do końca 2018 r.

Wiceminister podkreśliła, że zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty, "to lekarz decyduje o sposobie postępowania".

- Wiemy, jak bardzo szybko i dynamicznie rozwijają się nauki medyczne, i zapisywanie pewnych procedur medycznych w standardzie organizacyjnym przez ministra mogłoby być niecelowe. Lekarze są zobowiązywani do przestrzegania zaleceń towarzystw naukowych, które są na bieżąco z osiągnięciami medycyny światowej - powiedziała.

Przypomniała, że minister zdrowia powołał zespół, który ma opracować projekt standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej.

Szczurek-Żelazko wskazywała, że obecnie realizowanych jest wiele programów profilaktycznych kierowanych do kobiet. Wdrażany jest program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży, a położne mają możliwość prowadzenia ciąży fizjologicznej, co "stwarza przyjazne warunki przebiegu ciąży". Podejmowane są też działania na rzecz kobiet karmiących - powstają poradnie laktacyjne, stworzono także "warunki dla rozwoju banków mleka".

Wiceminister zaznaczyła, że dzięki uchwalonej niedawno ustawie regulującej dostęp do terapii ratujących zdrowie i życie możliwa będzie refundacja leków stosowanych u kobiet cierpiących np. na raka sutka i raka jajnika. - Ta ustawa daje ogromną szansę dla kobiet, które są dotknięte dramatem choroby onkologicznej - podkreśliła minister Szczurek-Żelazko.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum