Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia | 05-02-2015 11:01

Szczecin: co z 300 parami, które rozpoczęły procedurę in vitro?

Szpital Kliniczny nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego ma 30 dni na przekazanie 300 par, które rozpoczęły procedurę in vitro innym placówkom. Pacjenci mogą jednak zdecydować inaczej.

W Laboratorium Wspomaganego Rozrodu w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego podczas procedury in vitro doszło do zapłodnienia nasieniem mężczyzny komórki jajowej nie jego żony, a innej kobiety.

Na konferencji prasowej we wtorek (3 lutego) minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, poinformował w październiku 2014 r. zlecił prof. Stanisławowi Radowickiemu, krajowemu konsultantowi w dziedzinie ginekologii i położnictwa, kontrolę procedury in vitro przeprowadzanej w Laboratorium.

Szef resortu zdrowia podjął decyzję o nałożeniu kary finansowej na klinikę PUM oraz wypowiedzeniu umowy w zakresie realizacji "Programu Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016".

Minister Arłukowicz podał też, że wypowiedzenie będzie trwało 30 dni, ze względu na to, że należy bezpiecznie przeprowadzić inne pary do innych klinik in vitro i zaproponować im możliwość wyboru placówki, w której ta procedura będzie przeprowadzona.

Powiedział też, że zobowiązał rektora PUM i dyrektor szpitala do profesjonalnego przeprowadzenie procedury wychodzenia z programu in vitro, czyli stworzenia bezpiecznych warunków dla wszystkich par, które w tej klinice w Szczecinie uczestniczyły w programie leczenia niepłodności.

Czytaj: Minister zawiadamia prokuraturę o pomyłce w klinice in vitro. Jest kara i rozwiązanie umowy

Na łamach Gazety Wyborczej rzecznik szpitala klinicznego SPKS nr 1 wyjaśnia, że pary, u których rozpoczęto procedurę, będą mogły ją zakończyć w tej lecznicy, jeśli taka będzie ich decyzja.

Parom, które zdeponowały materiał biologiczny w Laboratorium Wspomaganego Rozrodu, szpital będzie proponował skorzystanie z innych ośrodków. Po podjęciu decyzji, materiał zostanie przekazany do wybranych przez nie placówek realizujących program.

Więcej: www.gazeta.pl