• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Szczecin: Bank Mleka Kobiecego apeluje o wsparcie

Autorzy: PAP; oprac. KM • Źródło: PAP20 września 2022 06:33

"Liczba dawczyń i ilość oddawanego mleka zmalała. Zamrażarki i lodówki Banku Mleka Kobiecego zaczynają świecić pustkami" – poinformował szpital kliniczny nr 2 w Szczecinie. Placówka prosi o wsparcie, ponieważ wcześniaki potrzebują naturalnego pokarmu, który ratuje ich zdrowie.

Szczecin: Bank Mleka Kobiecego apeluje o wsparcie
Mleko kobiece zawiera wiele bardzo wartościowych czynników immunologicznie aktywnych. Fot. Adobestock
  • Liczba dawczyń i ilość oddawanego mleka zmalała - podał szpital kliniczny nr 2 w Szczecinie
  • - Zamrażarki i lodówki Banku Mleka Kobiecego zaczynają świecić pustkami - poinformowała placówka
  • Szpital potrzebuje wsparcia: naturalny pokarm ratuje zdrowie wcześniaków

Kończą się zapasy mleka

Pokarm zgromadzony w Banku Mleka Kobiecego trafia nie tylko do noworodków urodzonym w szpitalu na Pomorzanach, ale - jeśli jest taka potrzeba - po przebadaniu i pasteryzacji jest transportowany do dwóch innych placówek (w Zdrojach i Policach). Obecnie w lodówkach i zamrażarkach Banku Mleka Kobiecego jest niecałe 16 litrów mleka.

- Jak zapasy spadają poniżej 20 litrów, to już zaczyna mnie to niepokoić - powiedziała położna przyjmująca dawczynie w Banku Mleka Kobiecego Grażyna Grabowicz.

- W naszej Klinice Patologii Noworodka obecnie karmimy mlekiem z Banku pięcioro wcześniaków, a dzielimy się nim także ze Zdrojami i Policami. Teraz, mimo, że otrzymujemy kobiecy pokarm od honorowych dawczyń, za co jesteśmy im bardzo, bardzo wdzięczni, to w takiej ilości, jaką mamy, pokarm nie jest wystarczający - dodała.

Według szacunków potrzebne minimum, to jeśli dawczyni oddaje 1,5 l mleka raz na dwa tygodnie, co daje do ok. 100 ml pokarmu dziennie.

Powodem mniejszej ilości oddawanego mleka mógł być okres wakacji, wciąż obecna pandemia oraz rozpoczynający się okres infekcji grypowych i przeziębień.

Szpital prosi o oddawanie mleka

Placówka apeluje do kobiet, które zostały niedawno matkami, same karmią piersią swoje dzieci, są zdrowe i mają nadmiar pokarmu, żeby zgłosiły się do Banku Mleka Kobiecego szpitala na Pomorzanach.

Zgłaszać można się drogą mailową na adres: bankmleka@spsk2-szczecin.pl lub telefon (nr 91 466 14 46, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-14.00).

Szpital podkreśla, że w przypadku, gdy brakuje mleka z piersi własnej mamy, najlepiej uzupełnić ten niedobór mlekiem kobiecym od innej, zdrowej mamy - dawczyni. Poza cennymi składnikami odżywczymi mleko kobiece zawiera wiele bardzo wartościowych czynników immunologicznie aktywnych, wspomagających odporność i prawidłowy rozwój karmionego nim dziecka.

Dlaczego mleko kobiece jest takie ważne?

Noworodki urodzone przedwcześnie są grupą szczególnie potrzebującą takiego mleka. Czasem ich mamom w pierwszych dniach po porodzie, z powodu dużego stresu lub niedoboru hormonów, brakuje pokarmu.

Wcześniaki, ze względu na swoją niedojrzałość, są narażone na różne choroby, a zwłaszcza na ciężkie zakażenia (w tym sepsa i martwicze zapalenie jelit - NEC). Dzieci te mają trudności w trawieniu i przyswajaniu składników pokarmu, szczególnie obcogatunkowych, co może prowadzić do zaburzeń odżywienia.

Podanie mleka kobiecego wcześniakowi znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia typowych dla niedojrzałego noworodka chorób, takich jak: retinopatia wcześniacza czy dysplazja oskrzelowo-płucna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum