• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Świętokrzyskie: wiosną cytobus ŚCO wyruszy w trasę po województwie

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2018 15:05

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprezentowało mobilny gabinet położnej, w którym kobiety będą mogły bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne.

Świętokrzyskie: wiosną cytobus ŚCO wyruszy w trasę po województwie
Wiosną cytobus ŚCO wyruszy w trasę po województwie świętokrzyskim. Fot. Archiwum

Jak informuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii, 1 marca cytobus został zaprezentowany przez prof. Stanisława Góździa, dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Adama Jarubasa, marszałka województwa świętokrzyskiego.

Specjalistyczny pojazd został zaprojektowany i wykonany specjalnie do projektów ''Być świadomą kobietą - wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim'', realizowanych przez ŚCO przy wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020.

Kosztował 280 tys. zł W konstrukcji wykorzystano podwozie peugeota boxera z silnikiem o mocy 130 KM, na którym osadzono zabudowę z gabinetem położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny, niezbędne wyposażenie czyli biurko, krzesła, szafki na dokumentację medyczną i pobrany materiał diagnostyczny. Wewnątrz jest również wydzielone pomieszczenie z wc i bieżącą wodą , w którym pacjentka może się rozebrać i przygotować do badania. Pojazd jest ogrzewany, klimatyzowany, wyposażony w wysuwany stopień ułatwiający wejście do gabinetu i markizę przeciwsłoneczną.

Pojazd jest oklejony charakterystycznym owocowym bilboardem projektu ''Być świadomą kobietą'', przedstawiającym Beatę Pszeniczną, aktorkę kieleckiego Teatru Żeromskiego trzymającą gruszkę - symbol macicy.

- Cytobus to jest nasz nowatorski pomysł, żeby zwiększyć dostępność do badań cytologicznych. Bo panie często tłumaczą się, że nie mają czasu, możliwości, podają mnóstwo różnych powodów, dla których nie wykonują tego badania. Dlatego został wykonany cytobus, z którym dotrzemy pod przysłowiowe strzechy - powiedział prof. Stanisław Góźdź. - Zachęcam do tych badań, ponieważ będą wykonywane przez świetnych specjalistów. Dysponujemy własnym Zakładem Patologii Nowotworów z certyfikatem Światowej Agencji Badań nad Rakiem, co jest gwarancją wysokiej jakości diagnostyki - dodał.

- Warto podkreślić, że nasz cytobus ŚCO jest pierwszym tego typu lekkim pojazdem, spełniającym wymogi sanitarne, jakim podlega gabinet lekarski. Funkcjonujące dotychczas w Polsce cytobusy są albo przerobionymi karetkami bez zaplecza sanitarnego albo ciężarówkami z zabudową o wysokim tonażu - mówi dr Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, kierownik projektu ''Być świadomą kobietą''.

W województwie świętokrzyskim w 2015 roku 77 kobiet zachorowało na inwazyjnego raka szyjki macicy a 49 kobiet - na przedinwazyjną postać tego nowotworu. 54 kobiety zmarły z powodu raka szyjki macicy.

- To są śmierci, których absolutnie można było uniknąć, gdyby kobiety regularnie wykonywały badania cytologiczne. Robimy wszystko, żeby odwrócić te niekorzystne proporcje i uratować życie mieszkankom naszego regionu - mówi dr Smorąg.

Z bezpłatnych badań cytologicznych mogą korzystać kobiety w wieku 25-59 lat (badanie należy powtarzać co 36 miesięcy). Żeby umówić się na bezpłatne badanie w ŚCO, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 609 99 00 33. Wiosną cytobus wyruszy w trasę po województwie świętokrzyskim.

W 2016 roku, zanim ŚCO zaczęło realizować projekty ''Być świadomą kobietą'', w szpitalnej poradni ginekologicznej wykonywano 60 profilaktycznych cytologii w miesiącu. Obecnie wykonywanych jest ponad 250 cytologii miesięcznie. Od czerwca 2017 roku pracownicy Działu Promocji i Profilaktyki Onkologicznej ŚCO wraz z partnerami z ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej organizują w każdej gminie województwa świętokrzyskiego spotkania edukacyjne dla kobiet i mężczyzn, podczas których uświadamiają znaczenie profilaktyki i zachęcają do wykonywania mammografii i cytologii.

Projekty będą realizowane do połowy 2019 roku. ŚCO realizuje w sumie 9 projektów w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi dofinansowanych z Funduszu Europejskich w ramach RPO Województwa Świętokrzyskiego na łączną kwotę ponad 10 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum