Świętokrzyskie: rodzi się coraz mniej dzieci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2014 11:49

O dziesięć procent mniej dzieci niż w 2012 roku przyszło w ubiegłym roku na świat w Świętokrzyskiem. Tylko w dwóch szpitalach odnotowano wzrost urodzeń - na kieleckim Czarnowie oraz w Staszowie.

W całym regionie urodziło się ponad 10 tys. dzieci. Liderem wciąż jest Szpital Kielecki przy ul. Kościuszki. Tutaj było 1628 porodów, mniej niż w ubiegłym roku. Rok wcześniej w szpitalu urodziło się ponad 2 tysiące noworodków.

Drugie miejsce dzielą między sobą dwie pozostałe kieleckie porodówki - przy ul. Prostej oraz na Czarnowie. Urodziło się tam odpowiednio 1461 i 1462 noworodków. Co ciekawe, w tej pierwszej lecznicy o sto mniej niż przed rokiem, w tej drugiej - o ponad 300 więcej. W ubiegłym roku na Czarnowie stworzono oddział z trzecim, najwyższym stopniem referencyjności dla ginekologii i neonatologii.

I właśnie Czarnów to drugi, obok szpitala na Prostej, taki oddział w regionie. To pokazuje, jak był potrzebny, skoro o 28 proc. zwiększyła się liczba porodów. Prócz Czarnowa liczba porodów zwiększyła się tylko w jednym szpitalu - w Staszowie. W 2012 roku było tam 491 porodów, a w ubiegłym roku już 553.

Więcej: kielce.gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum