• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Świętokrzyskie: najniższa umieralność oznacza wysoką jakości opieki okołoporodowej

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 15 października 2015 08:50

W województwie świętokrzyskim, w okresie okołoporodowym zmarło najmniej dzieci w Polsce. Taki pozytywny trend utrzymuje się od dwóch lat - mówili eksperci podczas konferencji naukowej zorganizowanej w Kielcach pod hasłem ”Bezpieczny Poród 2015”.

Świętokrzyskie: najniższa umieralność oznacza wysoką jakości opieki okołoporodowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Konferencję zorganizowały w 14 października oddziały: świętokrzyski i radomski Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Świętokrzyski Oddział Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego oraz Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Profesor Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa, poinformował, że w ubiegłym roku umieralność okołoporodowa w woj. świętokrzyskim wyniosła 3,4 promila (na 1000 urodzonych dzieci zmarło 3,4 ), podczas gdy w kraju wskaźnik ten wynosił 4,9 promila.

- Sytuacja wygląda bardzo dobrze. To województwo jest najlepsze w Polsce, co oznacza, że droga jaka została obrana, poprawy opieki okołoporodowej, jest prawidłowa - podkreślił Stanisław Radowicki.

Mówił także o wyzwaniach, jakie stoją przed współczesnym położnictwem i ginekologią. Zwrócił uwagę m.in. na konieczność usprawnienia współpracy między ośrodkami o różnych stopniach referencyjności, tak by pacjentki, w zależności od stopnia patologii ciąży, trafiały do szpitali, w których otrzymają optymalną pomoc.

Profesor zwrócił też uwagę, że sytuacja demograficzna w Polsce jest bardzo trudna. Przybywa kobiet, które rodzą po 40 roku życia, a nawet 50 roku życia. Do tego, zdaniem konsultanta krajowego, możemy mówić wręcz o epidemii cesarskich cięć, za pomocą których kończy się w Polsce 42 procent ciąż. - Może wydawać się, że cesarskie cięcie daje ulgę zarówno rodzącej, jak i opiekującemu się nią zespołowi, ale prawda jest zupełnie inna. Jest to operacja ze wszystkimi następstwami niekorzystnymi dla matki i dziecka - ostrzegał Radowicki.

Wojciech Rokita, konsultant regionalny w dziedzinie położnictwa i ginekologii, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, wskazał, że w tym szpitalu przeprowadzono generalną modernizację oddziałów położnictwa i ginekologii oraz neonatologii. Dokupiono także nowoczesny sprzęt, zatrudniono dodatkowy personel, a także stworzono stanowiska intensywnej terapii noworodka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum