• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Świętochłowice: otwarto nowe miejsce do "kangurowania" noworodków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2019 16:04

Emostrefę - pokój do leczniczego przytulania, czyli "kangurowania" noworodków metodą "skóra do skóry", otwarto w czwartek (18 lipca) w Szpitalu Powiatowym w Świętochłowicach (Śląskie). Jak przekonują lekarze, "kangurowanie" nie tylko sprzyja tworzeniu więzi, ale też leczy.

Świętochłowice: otwarto nowe miejsce do "kangurowania" noworodków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Głównie dotyczy to dzieci urodzonych przez cięcie cesarskie. Po porodzie siłami natury mama przygarnia dziecko i zostawiamy ich na tyle, na ile mama sobie życzy, o ile oczywiście stan zdrowia obydwojga na to pozwala. Natomiast jest problem z dziećmi urodzonymi przez cięcie cesarskie, bo one nagle wyrwane z łona mamy mogłyby się czuć same na tym świecie. Nie zostają jednak same, bo jeżeli są tatusiowie, to my ich szybciutko przerabiamy na te kangury - powiedziała ordynator oddziału neonatologii w świętochłowickim szpitalu Barbara Ciszek-Doniec.

- Tatusiowie nagle czują się ojcami. Przytulają dzieci do gołego ciała, dzieci też są gołe, ale przykryte. Maluszki po pierwsze uspokajają się, po drugie - kolonizują się bakteriami chorobotwórczymi ze sfery domu - od tatusia, od mamy, co im bardzo dobrze robi na przyszłość zdrowotną - dodała.

Jak przypomniała ordynator, pierwsi tę metodę wprowadzili w latach 70. ubiegłego wieku do praktyki klinicznej Kolumbijczycy, gdy w szpitalu w Bogocie rodziło się dużo wcześniaków, a brakowało sprzętu i personelu. Opierając się na obserwacji miejscowych kobiet, zdecydowali, by noworodki były przytulane przez matki, głównie w celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Okazało się, że znacznie spadła śmiertelność dzieci, rzadziej cierpiały one na zaburzenia oddychania, szybciej przybierały na wadze, a matki miały więcej pokarmu.

-Jest cicho, spokojnie, dziecko też jest spokojne. Sama przyjemność - opisywała swoje wrażenia pani Klaudia Marczak, która w czwartek jako pierwsza zasiadła w wygodnym, regulowanym fotelu z synkiem Maksiem.

- Z własnego doświadczenia wiem, że dla ojców pierwszy taki kontakt z dzieckiem to niesamowite uczucie. Mam nadzieję, że to nowe rozwiązanie będzie argumentem za tym, że warto rodzić w tym szpitalu - powiedział prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Świętochłowice są najgęściej zaludnionym miastem w woj. śląskim i należą do najgęściej zaludnionych miejscowości w Europie. Emosfera w tutejszym szpitalu jest już 44. takim miejscem, stworzonym w Polsce przez markę Emotopic.

Anna Gumułka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum