• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Święto Wcześniaka w bielskim Szpitalu Wojewódzkim

Autor: • Źródło: PAP17 listopada 2022 08:03

Od początku br. na oddziale patologii noworodka w bielskim Szpitalu Wojewódzkim leczonych było 200 dzieci. 145 z nich to wcześniaki. 23 noworodki miały masę ciała poniżej 1000 g – podała placówka 17 listopada, gdy przypada Światowy Dzień Wcześniaka.

Święto Wcześniaka w bielskim Szpitalu Wojewódzkim
  • Najmniejsza dziewczynka uratowana w bielskim szpitalu ważyła zaledwie 480 g - poinformowała kierownik oddziału Danuta Zimmer.
  • Lekarka przypomniała, że według Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży
  • Problemy medyczne, pielęgnacyjne i rokowanie co do przyszłego rozwoju różnią się zależnie od tego, jak wcześnie dziecko przyszło na świat

Problemy pielęgnacyjne i rokowania

- Jest to niejednorodna grupa dzieci. Obejmuje zarówno te, które rodzą się blisko terminu porodu, czyli między 34. a 37. tygodniem ciąży, jak i te, które są skrajnie niedojrzałe i trudne do utrzymania przy życiu - urodzone przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży, co odpowiada urodzeniowej masie ciała poniżej 1000 g - wyjaśniła.

Jak dodała, problemy medyczne, pielęgnacyjne i rokowanie co do przyszłego rozwoju różnią się zależnie od tego, jak wcześnie dziecko przyszło na świat.

- Skrajnie niedojrzałe noworodki wymagają intensywnego leczenia po porodzie i specjalnego postępowania od pierwszych chwil życia, wielu złożonych procedur medycznych oraz wielotygodniowego pobytu w oddziale - oznajmiła Zimmer.

Na oddziale patologii noworodka bielskiej placówki pracuje zespół specjalistów, dzięki którym nawet najmniejsze noworodki szybciej dochodzą do zdrowia.

- Lekarze mają coraz lepsze możliwości ratowania i leczenia wcześniaków, także tych najmniejszych i najciężej chorych. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem diagnostycznym i leczniczym, stosujemy najnowsze metody wentylacji i wspomagania oddechowego. Nasza praca skoncentrowana jest na rodzinie. Od początku angażujemy ich w opiekę nad rodzonym przedwcześnie dzieckiem. Dzięki temu mali pacjenci, którzy są leczeni na oddziale nawet kilka miesięcy, wychodzą do domu w dobrym stanie - powiedziała Danuta Zimmer.

Po opuszczeniu szpitala wcześniaki nadal są pod opieką specjalistów w ramach Poradni Patologii Noworodka. Są regularnie badane i mają wykonywane badania kontrolne.

- Maluchy objęte są też bezpłatnym programem lekowym profilaktyki zakażeń wirusem RS. Polega on na podawaniu dzieciom swoistej immunoglobuliny ludzkiej o nazwie paliwizumab. Wirus RS powoduje infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych i jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Może doprowadzić do zapalenie oskrzelików i płuc oraz ciężkich zaburzeń oddychania - wyjaśniła lekarka. Program ten jest realizowany tylko w wybranych ośrodkach neonatologicznych.

Rzecznik szpitala Anna Szafrańska poinformowała, że w świątecznym dniu oddział został przystrojony fioletowymi balonikami i ozdobami. Kolor ten przypisano wcześniakom, gdyż to kolor osób wrażliwych i wyjątkowych. Fiolet symbolizuje także waleczność.

Bielski szpital wojewódzki jest jedną z największych i najnowocześniejszych placówek na południu Polski. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

CZYTAJ WIĘCEJ

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum