• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Świdnica: miasto dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 września 2020 19:23

Świdniccy radni przyjęli program polityki zdrowotnej, który wprowadza dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą in vitro. Szacowany koszt realizacji w latach 2020-2023 dla budżetu miasta to 190 tys. zł - poinformował Urząd Miejski w Świdnicy.

Świdnica: miasto dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro
Miasto przeprowadzi teraz otwarty konkurs, w ramach którego wyłoni realizatora programu Fot. Gyncentrum

Jego rzeczniczka Magdalena Dzwonkowska poinformowała, że za przyjęciem programu wprowadzającego dofinansowanie procedur in vitro głosowało 13 radnych, a przeciwko było 7. - Miasto przeprowadzi teraz otwarty konkurs, w ramach którego wyłoni realizatora programu - przekazała Dzwonkowska.

Świdnicki program leczenia niepłodności metodą in vitro zakłada dofinansowanie jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej zakwalifikowanej pary w wysokości do 100 proc., ale w maksymalnej kwocie 5 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej całej procedury przewidzianej w programie.

Z programu będą mogły skorzystać pary mieszkające w Świdnicy od co najmniej roku. Jak podano, do leczenia in vitro będą kwalifikowane te, które będą miały stwierdzoną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy przed przystąpieniem do programu.

Rzeczniczka świdnickiego magistratu przypomniała, że przyjęcie uchwały wprowadzającej finansowanie procedur in vitro z budżetu miasta zostało poprzedzone petycją w tej sprawie, którą podpisało 800 mieszkańców Świdnicy.

Pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło program dofinansowania zabiegów in vitro, była Częstochowa w 2012 r. Procedury in vitro finansowane są z budżetu miasta m.in. w Gdańsku, Warszawie, Szczecinie czy Łodzi.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum